Jste zde

Angínovník čínský: Poradí si nejen s angínou. Ale pozor na předávkování!

angínovník květy Zdroj: www.bigstockphoto.com
Angínovník čínský je léčivá bylina velmi ceněná zejména v tradičním čínském léčitelství. Jeho blahodárné účinky na organismus můžete využít i vy! Vypěstovat si ho doma totiž není nikterak náročné.

4. 12. 2021

Léčivé látky, které jsou obsaženy v listech a oddenku angínovníku, pomáhají nejen léčit, ale můžete díky nim předejít mnoha nemocem. 

Doktor v květináči z východní Asie

Angínovník čínský pochází z tropických oblastí východní Asie. Svými dlouhými listy připomíná kosatec, svým květem zase lilii. Květ je žluto-oranžový a může vám doma dělat parádu i několik týdnů. Svým léčivým účinkem se zase vyrovná řadě léků. 

Něco na vás leze? Bolí vás v krku, jste zahlenění a máte kašel? Trpíte zánětem průdušek nebo jinou plicní chorobou? Zkuste si vykloktat odvarem z oddenku angínovníku nebo rovnou rozžvýkejte malý kousek lístku z něj. 

S nemocemi vám pomůžou zatočit i vůně. Sledujte náš seriál aromaterapie: se stresem zatočí grep a jasmín

bigstock-unhappy-woman-suffering-from-t-113251460.jpg

bolest v krku
Zdroj: 
Bigstockphoto
Angínovník je skvěla první pomoc při bolesti v krku. Stačí rozžvýkat kousek lístku. Nikdo jej ale nepolykejte!

Nikdy jej však nepolykejte, jeho účinek je opravdu silný! Zpočátku žvýkání vás překvapí silné pálení, proto se doporučuje ze začátku zkusit jen malý kousek. Důležité je také malým kouskem vyzkoušet, zda na angínovník nejste alergičtí. 

Uleví při nadýmání i zácpě

Angínovník má také blahodárný účinek na trávicí i vylučovací soustavu. Uleví při nadýmání a zácpě. Poradí si i se zánětem močového měchýře či močových cest. Jeho účinky jistě ocení i ti, kteří mají problémy s hlasivkami. Pokud chraptíte nebo jste zcela ztratili hlas, zkuste si vykloktat odvarem z angínovníku! Objevují se i názory, že má protinádorové účinky. 

Vzhledem k tomu, že účinek angínovníku je opravdu silný a dýchací cesty dokáže protáhnout obzvlášť dokonale, nedoporučuje se silným kuřákům. Stejně tak se nedoporučuje ani těhotným ženám

bigstock-black-berry-lily-62243525.jpg

angínovník čínský
Zdroj: 
Bigstockphoto
Účinek angínovníku je velmi silný. Lístek se doporučuje žvýkat je pětkrát denně a to maximálně 30 vteřin. Při větším množství hrozí předávkování!

Jak na pěstování angínovníku?

Angínovník je nenáročný na pěstování. Pokud jej umístíte na okenní parapet, uděláte dobře. Má rád slunné místo a spíše vlhčí půdu. Pozor však na přímé sluneční paprsky a mráz. 

Povolejte na pomoc i další bylinky: Bylinkový seriál: měsíček lékařský je ideální při detoxikaci

Nestačí vám jedna rostlinka nebo chcete angínovník darovat? Rostlinu si rozmnožíte snadno doma. Postačí jen oddělit trs, nebo si ho jednoduše vypěstujte sami ze semen. Nejlepší období pro rozmnožování je únor a březen. V jarních měsících ho lze také snadno koupit od pěstitelů. 

Zdroje:

  • https://cs.wikipedia.org/wiki/Ang%C3%ADnovn%C3%ADk_%C4%8D%C3%ADnsk%C3%BD
  • https://www.ireceptar.cz/zahrada/anginovnik-krasna-pokojovka-poskytne-prvni-pomoc-pri-boleni-v-krku.html
  • https://www.ceskestavby.cz/clanky/proc-pestovat-anginovnik-25833.html
  • https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/vypestujte-si-anginovnik-vyleci-bolest-v-krku-kasel-i-zanet-mocovych-cest#part=1