Jste zde

Aku vrtačka dokáže vrtat i šroubovat. Jak postupovat při jejím výběru?

muž s aku vrtačkou Zdroj: bogdanhoda / Shutterstock.com
Největší výhodu, kterou aku vrtačka nabízí, je bateriový provoz. Díky absenci kabelu jste plně mobilní. Na co se zaměřit při výběru akumulátorové vrtačky, abyste našli právě tu, která vám nejvíce vyhovuje?

22. 8. 2020

Počet rychlostí aku vrtačky

Levnější modely vám zajistí jeden rychlostní stupeň. S těmito vrtačkami můžete pracovat spolehlivě, ale jelikož mají nižší počet otáček, nevrtají tak rychle. Naproti tomu dvoustupňové modely disponují první rychlostí, kterou využijete ke šroubování či vrtání s větším průměrem vrtáku. Rychlejší druhý stupeň poskytuje vyšší otáčky pro rychlé vrtání. Dvoustupňová aku vrtačka zaručuje profesionální výkon a pohodlnou práci. 

Krouticí moment aku vrtačky

Pokud máte v plánu aku vrtačku využívat pro různorodé účely, je nejlepší si pořídit model s nastavitelným krouticím momentem

  • 5 až 20 Nm využijete pro utahování šroubů v měkčích materiálech,
  • sílu 20 až 50 Nm potom pro vruty do průměru 1 centimetru, 
  • 50 Nm a více pro vrtání velkým průměrem do tvrdých materiálů nebo pro utahování mechanicky namáhaných šroubů a matic. 

Síla krouticího momentu je důležitý parametr při výběru akumulátorové vrtačky.

Akumulátor aku vrtačky

Akumulátor může být označen jako Li-Ion, což je nejpoužívanější typ s nízkou hmotností a vysokou kapacitou. Tento typ se nalézá především u dražších modelů vrtaček. NiCd článek je pak obsažen u výkonných aku šroubováků, ale trpí paměťovým efektem. 

NiMH článek je levnější než Li-Ion, má o něco nižší proudovou zatížitelnost než niklo-kadmiový článek. Při výběru akumulátoru se řiďte kapacitou – čím vyšší je hodnota uvedená v mAh/Ah, tím déle vydrží vrtačka pracovat na jedno nabití.

Pokud vámi vybraná aku vrtačka nabízí funkci příklepu, můžete s ní vrtat i do tvrdých stavebních materiálů, jako jsou zdivo nebo beton. Příklep lze v případě potřeby vypnout.