Jste zde

Aby šeřík ve váze vydržel: Vsaďte na horkou vodu nebo trik s mincí

šeřík v košíku Zdroj: Shutterstock
Pusťte si jaro do svého interiéru a natrhejte si do vázy krásnou kytici šeříku! S našimi tipy i triky vám vydrží krásná a svěží mnohem déle, než byste čekali.

22. 4. 2024

Šeřík je nenáročný a velmi oblíbený dekorativní keř původem z jižní Evropy a východní Asie, který kvete od dubna do května. Nádherně voní a svoji krásu si dokáže udržet i déle než tři týdny. Řezaný ve váze má však v porovnání s jinými řezanými květy tendenci rychle vadnout. Ovšem existuje pár triků, které umí jeho životnost výrazně prodloužit! 

shutterstock_2294320223.jpg

fialový šeřík
Zdroj: 
Shutterstock
Květy šeříku jsou pastvou nejen pro oči, ale také pro váš nos.

Domů si pospěšte! 

Šeřík řežte ráno nebo pozdě večer a do vázy si nevybírejte zcela nerozvinutá poupata, ale spíše polorozkvetlé květy. K řezu použijte ostrý nůž a uříznutá květenství mějte bez vody co nejkratší dobu

shutterstock_2245391741.jpg

bílý šeřík
Zdroj: 
Shutterstock
Šeřík můžete sehnat v mnoha barevných kultivarech a odstínech.

Před umístěním šeříku do vázy otrhejte všechny listy a spodní dřevnaté konce mírně rozklepněte paličkou nebo kladívkem, abyste zajistili lepší průchodnost pletiv.  

shutterstock_2142506007.jpg

květy šeříku ve váze
Zdroj: 
Shutterstock
Květy šeříku se pyšní nejen nádhernou paletou barev, ale také příjemnou vůní, která dovede zklidnit mysl. 

Chcete-li se z krásy šeříku těšit co nejdéle, věnujte mu péči!

Šeřík nikdy nedávejte do studené vody, ale raději mu dopřejte dostatek vlažné vody o teplotě okolo 35 stupňů Celsia. Pokud mu dopřejete příliš studenou vodu, způsobíte mu šok, ze kterého se už nevzpamatuje. Vodu měňte jednou až dvakrát denně a stonky vždy seřízněte a rozklepejte. 

Tip: Pokud chcete, aby si šeřík udržel svou čerstvost mnohem déle, ponořte jeho konce minimálně na 15 minut do opravdu horké vody a teprve poté ho vložte do vázy s vlažnou vodou. 

Vázu umístěte na světlé místo, nikoliv však na okenní parapet, kam po většinu dne dopadají ostré sluneční paprsky. Šeřík chraňte před průvanem i přílišným horkem a neumisťujte ho do blízkosti ovoce, zejména jablek, které při zrání uvolňují ethylen. Plyn, který podporuje stárnutí květin. 

shutterstock_1907819755.jpg

barevná kytice šeříku
Zdroj: 
Shutterstock
Kytici šeříku neumisťujte do ložnice! Jeho vůně by vám nedala spát. 

Do vody přidejte acylpyrin nebo cukr

Pouhá péče šeříku nestačí! Pokud chcete, aby vám šeřík vydržel krásný a svěží několik dní, přidejte do vázy jednu rozmačkanou tabletu acylpyrinu, pár kapek citronové šťávy, trochu tekutého mýdla nebo mosaznou minci, která má antibakteriální účinky a dokáže potlačit růst bakterií.

Přidat také můžete pár kapek octa a trochu cukru, který působí jako výživa. S jeho množstvím to však nepřehánějte, neboť podporuje množení bakterií a kvasinek. 

Skvělým řešením jsou také sáčky s výživou, které seženete v každém květinářství

Zdroje: 

Související články