Jste zde

5 tipů pro zdravý spánek: Spěte na levém boku a investujte do matrace

spaní na boku Zdroj: Africa Studio / Shutterstock.com
Naspíte každý den dostatečný počet hodin, a přesto se ráno necítíte vůbec odpočinutí? Trápí vás stále častější bolesti zad a kloubů, nebo se dokonce nepříjemně ozývá vaše krční páteř? Často se v noci budíte a pak nedokážete usnout?

26. 12. 2020

To vše svědčí o tom, že kvalita vašeho spánku není právě dobrá. A co proti tomu dělat? Máme pro vás několik jednoduchých triků, které mohou zlepšit váš odpočinek i zdraví.

Co je to vlastně ta spánková hygiena?

V poslední době se o ní hodně mluví, málokdo však ví, co si pod tímto pojmem představit. Samozřejmě, že by ložnice měla být čistá – proto přece postele pravidelně převlékáme a čistíme. Jenže jenom o ložní prádlo tu nejde, špína a nežádoucí škůdci se totiž skrývají i jinde.

Péči bychom měli věnovat i matracím. Díky vlhkosti, kterou přirozeně pohlcují, se v nich neobyčejně daří nejrůznějším bakteriím a roztočům – což nejsou ideální společníci pro chvíle odpočinku. Měli bychom proto dbát na výběr maximálně prodyšných materiálů. Není nutné ihned investovat do luxusní matrace se stříbrnými vlákny, i bambus či kokosové vlákno nám v tomto ohledu mohou udělat velmi dobrou službu. Stačí je poptat u kvalitního výrobce se zkušenostmi. 

Zajistěte si tmu – za všech okolností

Naši předkové usínali jen za světla měsíce a hvězd. Ovšem nejrůznější zářivé vzruchy, které nás každodenně obklopují, dokážou svítit mnohem více. Příkladem jsou nejrůznější neony a pouliční lampy. Nadbytek světla v nočních hodinách však blokuje tvorbu spánkového hormonu serotoninu. Pomozte si tedy dobře přiléhajícími žaluziemi, závěsem nebo roletami. Uvidíte, že se vaše spánkové obtíže brzy upraví. 

Není postel jako postel aneb matrace vs rošt 

Potřebujete do ložnice společnici, jež by vám zaručila posilující a komfortní spánek? Máme samozřejmě na mysli tu odpočívající přímo na roštu postele. Ale jak poznat, jaká matrace bude pro vás ta nejlepší? Zaměřte se právě na samotný rošt.

Vlastníte ještě ten pevný na postelích z masivu či dokonce spíte přímo na paletách? Pak vsaďte na pružinové nebo taštičkové matrace, které vám zaručí dostatečnou pružnost, oporu i prodyšnost. Pro lamelové rošty je pak vhodná většina ostatních materiálů. 

A co polohovací rošty, bez nichž se neobejdou milovníci dobré knihy, ale také imobilní osoby a senioři? Ty vyžadují za všech okolností výhradně pěnové materiály. Kokosová vlákna a pružiny by se mohly častou změnou polohy nenávratně zdeformovat, což by mělo nepříznivý vliv na jejich ortopedické vlastnosti. 

Které polohy při spánku vám zaručí plné zdraví?

I když by spánková hygiena měla hrát prim, musíme také věnovat pozornost tomu, jak spíme. V zásadě si můžeme vybrat hned ze čtyř poloh:

  • na boku
  • na zádech
  • na břiše
  • do klubíčka

První poloha je nejpřirozenější, přičemž levý bok je o kousek lepší než pravý (za což může anatomie lidského těla). Není vyvíjen nadměrný tlak na vnitřní orgány, ovšem lidé trpící potížemi s klouby, rameny nebo kotníky mohou mít se spaním na boku problém. Jako společníky volte anatomické polštáře, jenž přirozeně vyplní prostor pod ramenem.

Poloha na zádech se stará o naši páteř v případě, že spíme bez polštáře či jen s velmi nízkým polštářem. Páteř si udržuje svoji přirozenou polohu bez nepřirozených křivek. Bohužel se s touto polohou pojí také potíže s chrápáním nebo zástavou dechu (apnoe).

Naopak poloha na břiše není doporučována vůbec. A to zejména pro lidi, jež trpí bolestmi zad a krční páteře. Ocení ji snad jen ti, kdo v noci silně chrápou – při poloze na břiše se to totiž téměř neděje.

A odpočinek v klubíčku? Je vhodný pro těhotné ženy nebo osoby trpící chrápáním. Bohužel ohýbá krční páteř i záda a omezuje průtok krve do končetin. Mnohem lepší je přeučit se pro spánek na boku. Vaše zdraví vám jistě poděkuje.