Jste zde

5 kreativních tipů, jak zařídit pracovní kout v malém bytě

světlý pracovní stůl Zdroj: Unsplash
Najít vhodné zázemí pro soustředění a práci nemusí být oříšek ani tehdy, když bydlíte v malém bytě. Jak vytvořit a zútulnit pracovní kout, když vás trápí nedostatek místa? Přinášíme 5 tipů, které hravě zvládnete i vy.

26. 4. 2021

Pracujete z domova? Pak pravděpodobně přemýšlíte, jak si zařídit domácí kancelář – nebo alespoň klidný koutek, kde se budete moci věnovat práci. Přemýšlíte správně – domácí zázemí pro home office by rozhodně mělo být více než pohovka v obývacím pokoji. Takové místo by mělo přispívat k produktivitě a být prostorem, kde se budete cítit inspirováni, motivováni a soustředěni. Jak na to?

Vaše krční páteř vás potřebuje

Tak v první řadě není nic příjemného na tom, hrbit se nad notebookem a snažit se zahnat myšlenky na bolesti zad. Rozhodně pracujte u stolu – můžete hravě použít toaletní stolek, jídelní stůl nebo si pořídit nový psací stůl. A když ne stůl, tak třeba polici. Je to u vás s nedostatkem místa opravdu krizové? Právě sklápěcí police či deska stolu je tím pravým řešením.

Co dál? Abyste se nehrbili, rozhodně si pomozte stojanem pod notebook. Můžete investovat do nových stojanů, které nabízí trh, ale s trochou fantazie stačí vzít několik knih nebo bedýnku. Hotovo. Budete se na obrazovku dívat přímo – a váš krk vám poděkuje.

vadim-sherbakov-rcdv8rnxsee-unsplash.jpg

domácí home office
Zdroj: 
Unsplash
Výhodou home officu je, že si ho můžete zařídit, jak chcete. A žádný z kolegů vám do toho nebude mluvit.

Příslušenství, bez kterého se neobejdete

Když už máte notebook na stojanu, pak se neobejdete bez bezdrátového příslušenství k počítači. Hodit se vám tedy bude klávesnice a myš. Pokud potřebujete tisknout, pak jistě oceníte i skladnou multifunkční tiskárnu. Jenže čím více spotřebičů, tím více doplňků. Myslete tedy na prostor, kam uložíte třeba papíry, náplně do tiskárny, sluchátka a podobně. Jak to všechno zorganizovat? Udělejte si seznam, který vám pomůže pomocníky roztřídit.

TIP: Zatímco na doplňcích a nábytku můžete ušetřit a pomoci si tím, co doma najdete, pozor na elektronické pomocníky. Například tonery do tiskárny raději kupujte nové a originální – pro tiskárnu Canon kupujte barvy do tiskáren Canon, to stejné platí pro značky HP a další. Předejdete poškození přístroje. Dejte si na to pozor obzvláště tehdy, pokud máte tiskárnu zapůjčenou ze zaměstnání.

Koutek, který zapadne do prostoru

Takže – jste připraveni vytvořit váš pracovní kout, nezbytnou elektroniku máte připravenou. Co dál? Ještě, než se pustíte do dalšího zařizování a vymýšlení, je třeba vybrat vhodné místo.

Tohle je to, co vás nejspíš bude bavit. Možností je nespočet navzdory malému prostoru. Klidně můžete pracovat z ložnice. Právě toaletní stolek se dá hravě přeměnit na pracovní koutek.

Chcete vytvořit multifunkční prostor? Pak můžete stůl umístit místo nočního stolku. Využít se dá také jakákoli volná část stěny. Chybí u vás tento prostor, nenajdete část stěny, u které by mohl být pracovní stůl? Pak namísto ke stěně přitiskněte stůl ke knihovně. Nikde jste místo nenašli? Pokud máte sedačku v prostoru, umístěte stůl za ni.

Kouzlo úložného prostoru

Čím menší prostor, tím horší je najít kompromis pro ukládání a organizaci – ale tím je to samozřejmě důležitější. Kam s tiskárnou, kabely, papíry, tonery, psacími potřebami a sluchátky? V malém bytě můžete využít nejen úložné kontejnery, které se dají snadno přesouvat, ale i police.

I z pár kusů dřeva si můžete udělat hravý pracovní kout na stěně, kam umístíte košíky, které skryjí všechny vaše potřeby. Pomoci mohou i ekonomické a improvizované úložné boxy a krabice. Chystáte se po konci pandemie pracovat zase v oficiální kanceláři? Boxy jistě využijete při úklidu, třeba na sezónní oblečení.

Je čas na individuální dekorování!

Konečně jste se dočkali – zatímco v zaměstnání většinou není možné vyhrát si s pracovním koutkem podle své fantazie, doma můžete. Přejete si mít luxusní křeslo? Chcete mít při ruce barevný hřejivý pléd? Obklopit se květinami? Fotografiemi blízkých? Koukat na svůj oblíbený obraz? Je to jen a jen na vás.

Jen při dekorování nezapomeňte, že se musíte cítit dobře, nikoli stísněně. Proto to s designem příliš nepřehánějte. Dopřejte si kvalitní svítidlo, zeleň, která uleví očím, a židli, ze které vás nebudou bolet záda. Nakonec si vytvoříte prostředí, ve kterém bude radost být... a pracovat třeba od rána do večera.