Jste zde

Brambořík: Pokojovka, která miluje chlad. Poradíme, jak ho přimět ke květu

růžový brambořík Zdroj: Shutterstock
Nemá rád přetopené místnosti, ale v chladu a při správné péči vám bude dělat radost dlouhé roky. Zjistěte spolu s námi, jak pečovat o brambořík! Pokojovku, která je mnohdy považována jen za ryze vánoční rostlinu.

28. 10. 2023

Brambořík je krásná kvetoucí pokojová rostlina, která v předvánočním čase zdobí téměř každou domácnost. Vyznačuje se srdčitými listy s výrazným žilkováním a krásnými květy v různých barvách, které se na rostlině objevují především v zimě.

Na jejím sklonku však květy začnou uvadat a bramboříku nastává vegetační klid, během kterého pro nás není nijak atraktivní, a proto končí v koši. Což je ale velká škoda! Pokud se o něj dobře postaráte, vykvete i napřesrok. 

shutterstock_2066903555.jpg

brambořík v konvičce
Zdroj: 
Shutterstock
Brambořík miluje chlad. Pokud ho umístíte do vytopené místnosti, velmi rychle odkvete a brzy se zatáhne do hlízy. 

Najděte mu chladné místo

Brambořík patří mezi chladnomilné rostliny, proto si velmi dobře rozmyslete, kam jej umístíte. Ideální je chladnější místnost, kde se teplota pohybuje okolo 15 stupňů Celsia, nebo zimní zahrada či prostor mezi okny, která jsou orientována na sever či východ. Na brambořík by totiž nikdy nemělo dopadat přímé sluneční záření

Brambořík pravidelně zalévejte, abyste udrželi stále mírně vlhký substrát. Vždy však zalévejte jen do misky a přebytečnou vodu po zhruba půl hodině vždy vylijte. K zalití nikdy nepoužívejte tvrdou vápenitou vodu. Lepší je voda dešťová nebo alespoň převařená.

shutterstock_2063616545.jpg

brambořík v květináči
Zdroj: 
Shutterstock
Brambořík zalévejte jen do misky, nikoliv přímo na listy nebo na hlízu, která je na přelití velice citlivá. 

V době květu dopřejte rostlině jednou za 14 dní dávku hnojiva pro pokojové rostliny.

Tip: Abyste zjistili, jestli brambořík potřebuje zalít, zapíchněte do substrátu špejli. Pokud na ní ulpí vlhká zemina, se zálivkou ještě několik dní vyčkejte, abyste rostlinu nepřelili. 

Brambořík nepatří mezi sezónní rostliny!

Až vám na konci zimy začne brambořík žloutnout a uvadat, nevyhazujte ho. Není to důsledek vaší péče, ale přirozený proces, kdy se brambořík chystá k letnímu odpočinku. 

Pokud chcete, aby vám brambořík vykvetl i příští rok, snižte mu v tomto období dávku hnojiva i zálivku. Ve chvíli, kdy přijde o všechny své listy, opatrně vykruťte stonek a hlízu vyjměte ze substrátu. 

Očištěnou hlízu uložte na suché, chladné a dobře větrané místo. Její čas přijde zhruba v půli léta, kdy je vhodné ji zasadit zpět do substrátu a pomalu ji probudit k životu. 

Hlízu zasaďte do neutrálního nebo mírně kyselého substrátu tak, aby její horní třetina byla nad povrchem substrátu a zbylé dvě třetiny pod. Začněte ji pozvolna zalévat a jakmile začne kořenit přidejte i dávku hnojiva. 

Vše začíná už při nákupu

Pokud chcete, aby vám rostlina dělala radost i napřesrok, buďte při koupi bramboříku obezřetní. Ani sebelepší péče nezachrání rostlinu, se kterou nebylo v době jejího růstu dobře zacházeno. 

shutterstock_1827608591.jpg

brambořík v červeném květináči
Zdroj: 
Shutterstock
Brambořík v obchodě zabalte do několika vrstev papíru a domů s ním utíkejte, aby vám nenastydl.

V obchodě proto sáhněte po rostlině, která má pevné listy, několik rozvitých květů a dostatek poupat. Nikdy nekupujte rostlinu se svěšenými listy, které jsou známkou houbové choroby nebo nachlazení. 

Zdroje:

  • https://www.ceskestavby.cz/clanky/jak-spravne-pestovat-bramborik-23562.html
  • https://www.denik.cz/zahrada/jak-pecovat-o-bramborik-aby-rozkvetl-i-pristi-rok-20171117.html
  • https://www.ireceptar.cz/zahrada/pestovani-bramboriku-muze-kvest-celou-zimu-zit-a-rust-mnoho-let.html
  • https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/bramboriky-motyli-zimy
  • https://www.nkz.cz/praxe/okrasna-zahrada/jak-prodlouzit-zivotnost-bramboriku-vyvarujte-se-zbytecnym-chybam-ho