Jste zde

Zasaďte si letos na zahradě maminčino srdce, nádherně kvetoucí trvalku

srdcovka nádherná Zdroj: Bigstockphoto
Nechte svou zahradu letos pořádně rozkvést a vysaďte si na zahradě půvabnou trvalku, jejíž květy připomínají drobná srdíčka. Už na první pohled vám srdcovka vezme dech.

15. 1. 2022

Srdcovka nádherná je okrasná rostlina původem z východní Asie, která zkrášlí každou zahradu. Nevyžaduje téměř žádnou péči a na jednom místě vydrží i mnoho let. Pojďte s námi zjistit, jak ji pěstovat a dosáhnout toho, aby každý rok bohatě kvetla.

bigstock-fresh-bright-pink-bleeding-hea-367744345.jpg

maminčino srdce
Zdroj: 
Bigstockphoto
Venušin kočár, maminčino srdce, zahradní láska, dáma ve vaně či lásečka. Srdcovka si za dobu své existence vysloužila spoustu lidových pojmenování. 

Srdcovka královská je nejtypičtější zástupce. Obvykle dorůstá do výšky okolo 90 centimetrů a její květy mají jasně růžovou barvu. V zahradách se však můžete setkat i s bíle nebo červeně kvetoucími kultivary a druhy ze Severní Ameriky nebo se srdcovkami menšího vzrůstu. 

V době květu ji nelze přehlédnout

Srdcovka je velmi dekorativní rostlina. Netypické květy, které svým tvarem připomínají mírně nafouklá srdíčka, se na rostlině objevují v květnu a kvetou zhruba dva měsíce. Při vhodných podmínkách však mohou kvést i do pozdního léta. 

bigstock-blooms-of-the-bleeding-heart-p-422932067.jpg

srdcovka keř
Zdroj: 
Bigstockphoto
Keř dorůstá až do výšky 90 cm a křehké stonky, které jsou obloukovitě ohnuté, nesou 5 až 15 květů. 

Po odkvětu srdcovka postupně žloutne, usychá a zatahuje se do země, kde přečká zimu do příštího jara. Místo, kde roste, je tak vhodné vytyčit třeba kolíky, abyste ji při okopávání omylem neponičili. 

Tip: Srdcovku zasaďte do společnosti později kvetoucích trvalek, aby vám po jejím odkvětu nezůstalo po zbytek léta v záhoně prázdné místo. 

Květina stvořená k vyznání lásky

Květy srdcovek nemusí zdobit jen vaši zahradu nebo balkon, výborně se hodí i do vázy, kde vydrží poměrně dlouho. Ovšem za předpokladu, že jim každý den vyměníte vodu a dopřejete jim lžičku cukru nebo výživu pro řezané rostliny. 

Rostlina nemá ráda přesazování

Srdcovka je poměrně odolná a vytrvalá rostlina. Bez větší péče vydrží i několik let. Aby však bohatě kvetla, musíte jí najít vhodné stanoviště.  

bigstock-close-up-of-a-bleeding-heart-306329395.jpg

květy srdcovky
Zdroj: 
Bigstockphoto
Srdcovku můžete pěstovat na balkoně nebo na terase. Vždy však ve velké nádobě! Při utlačování kořenů ve stísněném prostoru se jí nebude dařit.

Ideální prostředí pro pěstování srdcovek je polostín a místo s lehčí dobře propustnou půdou, která bude stále mírně vlhká. Na slunném stanovišti rostlina vyžaduje větší zálivku, ne však trvalé přemokření. Rostlinu je také třeba chránit před větrem a při okopávání je nutná velká opatrnost, neboť kořeny jsou hned pod povrchem země a velmi jednoduše může dojít k jejich poškození. 

Na podzim je vhodné ke kořenům přihrnout dostatečné množství rašeliny nebo listí, aby rostlina bez problémů přečkala zimu. 

A důležitá informace na závěr - rostlina je jedovatá a při požití může způsobit žaludeční potíže. U citlivějších jedinců pak může alergickou reakci vyvolat už jen samotný dotek. 

Zdroje:

  • https://sazenicka.cz/pestovani-belotrn-srdcovka/
  • https://www.ceskestavby.cz/clanky/kvety-ve-tvaru-dokonalych-srdicek-vykouzli-v-zahrade-lasku-27373.html
  • https://www.ceskestavby.cz/rostliny/srdcovka-dicentra-spectabilis.html
  • https://www.ireceptar.cz/zahrada/srdcovka-kvetina-lasky-jak-pestovat-kouzelna-majova-srdicka.html
  • https://prima-receptar.cz/srdcovka-nadherna/