Jste zde

Zařizujete pokoj pro prvňáčka? Vyzkoušejte tyhle triky a „life hacky“

holčička za stolem Zdroj: www.bigstockphoto.com
Zahájení školní docházky bývá náročné nejen pro samotného prvňáčka, ale také jeho rodiče. Abyste mu usnadnili vstup do nové životní etapy, je dobré připravit vhodné zázemí, ve kterém bude odpočívat, hrát si a získávat nové vědomosti.

26. 8. 2020

Jak ale zařídit pokoj pro prvňáčka bez předchozích zkušeností a s omezeným rozpočtem? V zásadě to není tak složité, jak se může na první pohled zdát. Spoustu věcí můžete pořídit z druhé ruky nebo v sezónních výprodejích. Navíc svému dítku pomůžeme vytvořit příjemné prostředí, které bude zároveň jeho úkrytem, útočištěm a často také trucovnou.  Jak na to?

Rozdělte pokoj na zóny

Zatímco ještě nedávno předškolák trávil převážnou část dne hraním, teď už bude muset vyplnit den maličko jinak. Stále však bude potřebovat místo na odpočinek i zábavu. Proto rozdělte dětský pokoj na několik zón. Nezapomeňte na zónu odpočinkovou/relaxační, volnočasovou a samozřejmě také studijní, kde se budete společně s prvňáčkem věnovat psaní domácích úkolů a učení prvních písmenek i číslic.

bigstock-portrait-of-cute-happy-school-284801044_1.jpg

nudící se prvňáček
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Dítěti se úplně změní denní režim, tak jim to maximálně zpříjemněte.

Jděte na to chytře s rostoucím nábytkem

Pokud jste limitováni rodinným rozpočtem, asi budete hledat nejrůznější kompromisy. Abyste ale dětský pokoj nemuseli co pár let měnit, přestavovat, rekonstruovat a zároveň do něj opětovně investovat, vsaďte na nábytek, který bude růst společně s dítkem. Jde především o stoly s nastavitelnou pracovní deskou, židle nebo postele, u kterých je možno snadno nastavit výši nožek. 

Na posteli nešetřete

Aby dítko vstávalo do školy odpočinuté a plné energie, nutné pro plnění dalších úkolů a výzev, nešetřete na kvalitní posteli a matraci. Dětské postele můžete pořídit jak klasické, tedy jednolůžko, tak ty rozkládací s úložným prostorem, kterého není nikdy dost.

Pokud místnost obývají sourozenci, jsou skvělou volbou patrové postele. Ty uspoří místo a zároveň v místnosti představují atraktivní prvek. Riziko jejich pořízení ale spočívá v sourozeneckých hádkách o to, kdo bude spát nahoře.

bigstock-kid-hands-playing-building-pyr-378318310_1.jpg

prvňáček za stolem
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Myslete i na odpočinek - základem pokoje by měla být kvalitní postel i matrace.

Bez stolu a židle se neobejdete

Zásadním zařizovacím prvkem každého pokojíčku pro školáka je psací stůl a židle. Stůl můžete volit v klasickém nebo kruhovém provedení. Od věci není ani pořízení toho rostoucího, který jsme už zmínili výše. Dítko si může jeho výšku variabilně nastavit tak, aby se mu u něj dobře pracovalo. A nastavitelná by měla být také ergonomicky tvarovaná židle s opěrkou pro nohy a zejména pak záda. 

Náš tip: Pokud nejsou součástí psacího stolu šuplíky, dodatečné úložné prostory můžete získat pořízením posuvných kontejnerů se zásuvkami. 

Klíčové je i osvětlení

Rodiče prvňáčků dělají často nevědomky jednu zásadní chybu. Tou je špatně zvolené nebo nedostatečné osvětlení.

Pojďme se proto nejdřív zaměřit na samotný pracovní stůl, na kterém by neměla chybět lampička. Pokud máte doma praváka, umístěte ji do levého horního rohu, tak, aby si rukou nestínil. U leváka to bude pochopitelně opačně.

Pozornost ale věnujte také dalším světům v místnosti. Chybět by tady nemělo jedno větší, centrální osvětlení a pak minimálně lampička u postele, která usnadní čtení nebo usínání.

Náš tip: Pořídit můžete i lampy nebo světla s nastavitelným barevným spektrem. 

Drobnosti, které by neměly chybět

Ani v první třídě se děti nedokážou zbavit některých plyšáků, oblíbených maskotů nebo her, jichž si užívaly doposud, proto jim v pokoji vyčleňte „čestné místo,“ kde své oblíbence vždycky najdou.

Od věci není prostor doplnit třeba o magnetickou tabuli nebo nástěnku, která usnadní organizaci. Nezapomínejte ani na fotografie nebo plakáty zpěváků, herců nebo třeba oblíbených zvířat. Věříme, že jak vy, tak vaši malí rošťáci zvládnou vstup do nové životní etapy na výbornou!