Jste zde

Zařizujeme domácí kancelář - promyšleně a ekonomicky

pracovní stůl s černými doplňky a květinou Zdroj: www.miroluk.cz
Práce z domu, takzvaný „home office“ je trendem současnosti. Stále větší množství firem se k tomuto benefitu přiklání a nabízí ho potenciálním uchazečům o práci i stávajícím zaměstnancům.

2. 8. 2019

Patříte-li do skupiny těch, kteří mohou občas pracovat z domu, pak zbystřete! Máme pro vás několik prověřených tipů, jak zařídit domácí pracovní prostor, abyste si zachovali maximální produktivitu a neodrovnali své zdraví.

Samostatná místnost nebo pracovní koutek

Volná místnost s oknem a možností odříznout se od okolního světa je pravděpodobně ideálním místem pro každého, kdo chce pracovat z domova. Těch, kteří mají k dispozici nevyužitý pokoj, je však málo. Mnohem častějším případem je pracovní koutek v obývacím pokoji, kuchyni nebo ložnici.

Přemýšlíte-li, kde pracovní prostor vytvořit, ložnici pusťte ihned z hlavy. Ta má sloužit ke spánku a relaxaci, nikoliv k práci. Mějte ji raději spojenou s příjemnými chvílemi a vyřizování e-mailů a telefonátů přesuňte jinam.

Zamyslete se, zda najdete dostatečný kousek prostoru v obýváku nebo kuchyni. V těchto pokojících totiž poměrně snadno oddělíte pracovní místo od zbytku místnosti posuvným závěsem, jezdícími skříněmi nebo statickou knihovnou.

Průhledná knihovna “bez zad” je častým řešením z důvodu své flexibility. Do jednotlivých polic totiž umístíte nejen knihy, ale i pracovní věci. Třeba i tiskárnu včetně veškerého příslušenství. Celý prostor pak zvládnete vyzdobit květinami či nejrůznějšími dekoracemi. Tím naředíte striktní pracovní atmosféru.

Pracovní kout nepatří do ložnice. To je místnost, kde byste měli jen odpočívat a relaxovat.Zdroj: www.miroluk.cz

Pozor na rozptylování

Během práce z domova si najdete nespočet příležitostí, jak myšlenkami utéct od práce k uklízení, nákupu nebo plánům na víkend. Omezte svoji koncentraci pouze na práci – pomůže vám čistý, minimalistický pracovní stůl s dostatečnou velikostí, na kterém nebude nic jiného, než nezbytně nutné věci. Časopisy, televize a jim podobné „doplňky“ rozhodně nemají ve vašem koutku co dělat.

Řadu věcí schováte do pojízdných kontejnerů, košíků nebo vkusných krabic - čím víc věcí schováte, tím snadnější bude udržení pozornosti.

Do čeho investovat a na čem ušetřit

Ať už si jako prostor pro svou domácí kancelář zvolíte samostatnou místnost, nebo nevyužitý roh obývacího pokoje, promyslete, kolik peněz na jeho zařizování máte k dispozici. Při vybavování totiž narazíte na nezbytnosti, na kterých se šetřit nevyplácí a naopak také věci, kde ušetříte poměrně snadno.

Dopřejte si kvalitní kancelářský nábytek

Tam, kde není prostor na kompromisy, je kancelářská židle. Zdraví máte pouze jedno, tak si ho važte. Vyberte si židli, která vám bude stavěná jako na míru – doporučujeme proto pečlivě zkoušet a nekupovat hned první model, který vám padne do oka. Při výběru se spolehněte na rady odborníka.

Podobně je na tom stůl a jeho osvětlení. Nespoléhejte pouze na hlavní lustr uprostřed místnosti – ten vám při práci nepomůže. Ideální kombinací je prostorná pracovní plocha a stolní lampička nastavitelná dle potřeby.

Ušetřete na technice a jejím provozu

A co kancelářská technika? Počítač, tiskárna a veškeré příslušenství. Počítač vybírejte s ohledem na to, jak velký výkon potřebujete. Pro běžnou kancelářskou práci nevyužijete žádné „žihadlo“ - postačí běžný notebook. Co však možná oceníte, je externí monitor, ke kterému svůj laptop připojíte.

Při výběru tiskárny zvažte, jestli u vás bude převažovat barevný tisk (inkoustová tiskárna na cartridge) nebo černobílý tisk (laserová tiskárna na tonery) a zda budete tisknout denně, nebo sporadicky. Zvažte také, jestli se vám bude hodit skenování a kopírovaní - pak by pro vás bylo vhodné multifunkční zařízení.

Před nákupem se podívejte, zda do vašeho stroje budou pasovat i kompatibilní (neoriginální) náplně do tiskáren - jsou levnější a v mnoha případech stejně kvalitní jako originální tonery či cartridge.

TIP: Pokud se v technice moc neorientujete, ale tiskárnu potřebujete, přečtete si jednoduchého průvodce výběrem domácí tiskárny.