Jste zde

Výhody a nevýhody hnědého uhlí

hnědé uhlí Zdroj: Freepik
Hnědé uhlí se používá především v průmyslu, ale své místo má i v klasických domácnostech či prostorech určeným k podnikání. Topí se s ním snad všude.

29. 5. 2022

Důvod je jednoduchý – je finančně výhodnější než černé uhlí. Nižší pořizovací cena vychází z jeho parametrů. Podívejte se na rozlišnosti, které je potřeba vědět před samotným výběrem paliva.

Vlastnosti hnědého uhlí

Hnědé uhlí, co se týče kvality, je o něco horší než to černé. V první řadě je více vlhké a snadněji nasaje vodu, což není úplně optimální. Obsahuje mnohem více síry (až 5 %). Zejména v případě sypaného uhlí tak hrozí větší šance na korozi kotle či komína. Při správném používání se ale nebojte, že by způsobilo škody.

Další slabinou hnědého uhlí je jeho výhřevnost, která je nižší než je tomu u černého uhlí. Tato vlastnost má za následek častější přikládání topiva do kotle či kamen. Hnědé uhlí ale naopak oceníte při teplejším počasí, kdy není potřeba topit úplně na maximu. Tak můžete ušetřit nějaké ty finance. Také přeprava je složitější, protože se měkké hnědé uhlí v syrovém stavu snadno rozpadá. V tomto případě je řešením hnědé pytlované uhlí.

Jak nakupovat a skladovat hnědé uhlí?

Než je hnědé uhlí vhodné k použití, je potřeba ho vysušit. Proto je vhodné jej pořizovat v jarních měsících a přes letní období ho nechat ideálně proschnout v tenké vrstvě na sluníčku. To sice není zcela jednoduché udělat ve větším množství, ale pokud jen trochu můžete, využijte této příležitosti. Budete mít absolutní jistotu, že je vaše uhlí připravené na zimu. Pokud nemáte možnost takto uhlí vysušit, nechte ho schnout ve sklepě. Schnutí bude v tomto případě probíhat déle, ale je dostačující. To, že je uhlí v procesu sušení poznáte jednoduše tak, že hrudky praskají.

Spalování uhlí

Hnědé uhlí, které je vysušeno tak, aby z něj byla vytěžena optimální hořlavost, je vhodné k použití v jakémkoli kotli na uhlí. A to v topných tělesech se spodním i horním topením. Kdy v kotli s horním topením je potřeba hnědé uhlí rozpalovat opravdu shora. Obsahuje totiž podobné množství těkavých látek jako černé uhlí. Ty lze přeměnit na teplo, proto by byla škoda nechat je dehtovat.

bydlimekvalitne_3.jpg

hnědé uhlí 2
Zdroj: 
Freepik

Na co si dát pozor

Hnědé uhlí má rádo vysoké teploty pro své spalování. Nejlépe ještě bez odstavení, jelikož je plné síry a má vyšší vlhkost, což vede ke vzniku kyseliny sírové. Tato kyselina může kondenzovat a způsobovat korozi komína či kotle v chladnějších částech, a to při teplotách nižších než cca 100 stupňů. Při spalování mokrého uhlí zase dochází k zahnívání násypky a šneku v podávacích automatických kotlích. Buďte tedy obezřetní a řiďte se radami prodejců uhlí, kteří doporučují mokré uhlí do takových zařízení vůbec nepoužívat.

Tipem pro uživatele je používat hnědé pytlované uhlí, které je již vysušeno na správnou vlhkost. Při správném skladování nenavlhne. Také manipulace s ním je jednodušší a neušpiníte se tak, jak je tomu u volně sypaného uhlí. Což ocení především vaše pračka.

"Cena pytlovaného uhlí je v nynější situaci nejstabilnější na trhu a je zároveň nejlevnější komoditou," dodává odborník e-shopu s tuhými palivy Optimtop.cz.