Jste zde

Vybíráte slunečník? Máme pro vás tipy, jak poznat kvalitní kousek!

Zdroj: Rolrols.cz

Když chvíli prší a pak hned svítí sluníčko, můžete sedět doma za oknem, nebo zvolit posezení pod kvalitním slunečníkem, který chrání i před deštěm.

29. 6. 2012

Zahradní slunečník rozhodně není přežitek ani zbytečnost, ale funkční doplněk, který zastíní balkon, terasu i posezení na zahradě a který zároveň pěkně vypadá a dodá venkovnímu posezení šmrnc.
Na co dát pozor při jeho výběru, aby vám dlouho a bezvadně sloužil? Poradíme vám pár základních pouček, které by vám jeho výběr měly usnadnit.

Kvalitu nehledejte v sezonních nabídkách supermarketů!

Pokud chcete, aby vám nový slunečník sloužil déle než jednu nebo dvě sezony, vyhněte se akčním nabídkám v supermarketech a hypermarketech. Zpracování nabízených produktů bývá nezřídka nekvalitní už na pohled a slunečních většinou nevydrží déle jak dva roky.

Brzy se objevuje rez, slabá drátěná kostra neplní účel, látka z umělé tkaniny není nepromokavá, namísto toho ale chatrně upevněná, volány jsou nevyztužené a případné naklápěcí ovládání mívá ne zrovna ohromující životnost. 

Design není nadstandard, ale běžná věc!

Tak jako má každý jiný vkus, je i škála typů a variabilita slunečníků rozmanitá. A nnohokrát právě i díky vytříbeným detailům rozezná kvalitní výrobek i absolutní laik. 

slunecniky-rolrols2

Kvalitní slunečník vám vydrží déle než jen jednu, nebo dvě sezony. Investice do kvality se v tomto případě rozhodně vyplatí. Zdroj: Rolrols.cz

To, co zaujme jako první, je samozřejmě barva a materiál potahu. Důležitá je samozřejmě i impregnace – tu mají třeba všechny látky firmy Rolrols – jejich slunečníky jsou ze stálobarevných a naimpregnovaných materiálů a slunečník tak nejen dlouho dkrásně vypadá, ale poskytuje i ochranu.

Při koupi slunečníku se také budete muset rozhodnout, jestli chcete slunečník hranatý, nebo „kulatý“. Tady záleží jen na vašem vkusu. Čím více výkrojů, tím kulatější tvar budeme mít.

Neperte se se slunečníkem při každém otevření!

Existují dvě nejčastější varianty ovládání slunečníku. Klasický push-up systém, což je dneska už standardní vybavení, kdy se slunečník jednoduše roztahuje. Druhou zmiňovanou možností je klička, která je vhodnější u rozložitějších slunečníků a nestandardních konstrukcí. Co se týká konstrukcí, můžete si vybírat mezi klasickou stojnou, stojanem bokem a montáží na stěnu.

Další příjemnou „vychytávkou“ je možnost vyklápění slunečníku.  Krček pro vyklopení přesně nastaví stín na požadovanou oblast. Plánujete-li relaxovat venku i v chladnějším počasí, pořiďte si ke slunečníku i přídavné topidlo.

Ukotvení – aby vám slunečník nespadl na hlavu!

Čím rozložitější slunečník, tím důkladnější ukotvení je třeba.  Dobře zakotvený slunečník by měl odolat i silnějšímu větru. Nejjednodušší upevnění slunečníků je podstavec, kterým může být nádoba plněná vodou nebo pískem, betonový sokl s kolečky, nebo dlaždicový stojan. 

slunecniky-rolrols3

Slunečník nemusí být jen klasický pruhovaný, který člověk zná z většiny českých zahrádek. Dnes jsou v nabídce i mnohem luxusnější modely. Zdroj: Rolrols.cz

Pokud preferujete občasné přemístění, ale designově vytříbenější  podstavec, jsou v nabídce různé žulové podstavce různých barev a tvarů. Slunečník můžeme kotvit i do země, na balkon pomocí svorek anebo si nechat namontovat držák slunečníku přímo na stěnu.

Slunečník musí poskytovat i UV ochranu

Stará pravda, že sluneční paprsky opalují i přes mraky a ve stínu, má něco do sebe. Nejkvalitnější slunečníky nabízí nejen příjemné posezení ve stínu, ale také spolehlivou ochranu před škodlivým UV zářením.
Pokud tedy plánujete investovat do nového slunečníku, pořiďte si rovnou ten s UV ochranou.

Chtějte to nejkvalitnější

Jak jsme zmínili v úvodních řádkách článku, investice do slunečníků není zanedbatelná a vyplatí se pečlivě rozmýšlet, kde ho pořídíte. Mezi firmy, které nabízejí spoustu produktů, které jsou zároveň ve špičkové kvalitě, patří v tomto oboru třeba společnost Rolrols.

Alternativou ke slunečníku je markýza. Zjistěte o tomto typu stínění více v článku: Správně vybraná markýza vás ochrání před sluncem i před deštěm