Jste zde

Správně vybraná markýza vás ochrání před sluncem i před deštěm

Zdroj: Rolrols.cz

Sluneční paprsky jsou fajn, ale občas jich je až příliš. Ukrýt se před nimi můžete různě. V kurzu jsou teď markýzy, které vás ochrání i před případným deštěm.

29. 5. 2012

Boom tohoto typu zastínění je jasně patrný – stačí se projít mezi vilkami v obytných zónách. Venkovními markýzami jsou tady stíněné odpočinkové kouty se zahradním nábytkem, terasy nebo zimní zahrady.

A markýzy nejen dobře vypadají, ale oproti jiným typům stínění mají další velké výhody. Na rozdíl od slunečníku ji na vás neshodí větší poryv větru, některé se dají ovládat na dálku a v neposlední řadě poskytují ochranu nejen před sluncem, ale při nepřízni počasí i před deštěm. 

Markýzy, počasí a úspora

Právě díky využitelnosti téměř za každého počasí jsou venkovní markýzy tak oblíbeným doplňkem. V horkých a slunečných dnech nabídnou stín pro pohodlné posezení venku, naopak v deštivém počasí poskytnou odpočinek bez obav ze zmoknutí. Díky instalované markýze můžete také částečně regulovat klima uvnitř domu – čímž člověk v parném létu výrazně ušetří za klimatizaci.

Jaký typ venkovní markýzy je vhodný?

Chcete-li dobře využít možností svého bydlení, je potřeba zvolit správný typ markýzy. Na výběr jsou pevné i  výsuvné, u kterých je možné regulovat jak sklon sklon, tak způsob ovládání. Spustit je možné i boční volán pro větší boční zastínění. Oproti tomu instalace pevných markýz je jednodušší a finančně méně náročná. Na rozdíl od výsuvných ale není možné regulovat intenzitu osvětlení.

markyza2

Markýzou můžete odstínit i zimní zahradu. V létě navíc pozitivně upravuje klima v interiéru. Zdroj: Rolrols.cz

Výsuvné markýzy se nejčastěji využívají k zastínění teras a větších balkonů. Na menší balkony a lodžie se doporučují venkovní sklopné markýzy, které jsou nejodolnější proti větru. K zastínění větších prostor, převážně teras, doporučujeme velkoplošné markýzy s ocelovou konstrukcí a chcete-li ochránit zimní zahradu, zvolte stropní markýzu.

Při pořízení markýzy se musíte rozhodnout, jakým způsobem ji budete ovládat. Venkovní markýzy lze ovládat klikou, vypínačem na zdi, nebo pro maximální pohodlí dálkovým ovládáním v kombinaci s čidly větru a slunce.

10 tipů pro péči o markýzu

  1. Při výběru konstrukce pamatujte na to, kde bude markýza instalována (na stěně, na stropě, v krovu,…). Zkušený technik vám poradí, který typ je vhodnější.
  2. Stává se vám, že dochází častěji k výpadku el. proudu?  Doporučujeme v případě motorem poháněné markýzy zvolit variantu s nouzovým ovládáním, aby nedošlo třeba při bouřce k poškození markýzy silnějším větrem
  3. Plánujete užívat markýzu často v deštivém počasí? Zvolte  silnější impregnaci látky. 
  4. Různé typy markýz poskytují různý rozsah náklonu, a tedy i odlišnou variabilitu stínu.
  5. Zvědavým sousedům i slunci nízko nad obzorem se můžete u některých typů bránit pomocí dodatečného spouštěcího volánu.
  6. Markýzy jsou bezúdržbové, pro pěkný vzhled postačí případně otřít houbou nebo velmi jemným kartáčem s trochou mýdlové vody – a to jak potahové tkaniny, tak i lakované konstrukce. Důležité je, neopomenout vše nechat důkladně vyschnout.
  7. Pro hladší chod a delší životnost postačí zhruba 1x ročně prostříknout převodovku a klouby ramen silikonovým olejem.
  8. Proč se zatěžovat myšlenkami typu: Je nějak větrno, zatáhl jsem markýzu, když jsem nečekaně odjel? S tím si poradí čidlo na vítr. 
  9. Naopak pro vyznavače ještě většího komfortu, kteří chtějí mít v parných dnech i v domě lepší klima, je vhodné si pořídit kombinované čidlo slunce-vítr, které navíc markýzu při východu slunce vytáhne a večer zatáhne
  10. V neposlední řadě neopomeňte věnovat důkladnou část výběru barev a vzorů, vždyť vaše markýza Vám bude sloužit po mnoho a mnoho let!
markyza3

U markýz si můžete vybrat z desítek typů řešení - záleží jen na tom, kolik do ní chcete investovat. Zdroj: Rolrols.cz

Vsaďte na kvalitu!

Investice do markýzy není zanedbatelná, proto pečlivě vybírejte, komu svěříte její instalaci. Mezi odborníky patří třeba lidé ze společnosti Rolrols. V její nabídce je k dispozici více než  40 typů různých konstrukcí markýz v šířce 180-1200 cm a možností výsunu od 150 do 500 cm. Počet barevných odstínů se blíží k 250.  

Bát se není třeba ani o stálobarevnost látek – textilie Rolrols se totiž vyrábí ze 100% akrylového vlákna, která zaručí jasnou a sytou barvu na mnoho let.  K co nejdelší životnosti a odolnosti proti vodě i plísním navíc přispívá prováděná impregnace a jelikož je markýza produktem určeným k ochraně před slunečními paprsky, je samozřejmostí navíc UV stabilizátor.