Jste zde

Vybíráme čisticí prostředky: Cena je důležitá, složení důležitější

čištění toalety Zdroj: www.bigstockphoto.com
Při výběru úklidových prostředků často saháme po tom, který nás zaujme pěkným obalem nebo cenou. Víte ale, jaká kritéria je při výběru kvalitních prostředků dobré sledovat?

28. 1. 2021

Dražší (ne)znamená automaticky lepší

Ani v oblasti úklidových prostředků pro domácnost neplatí přímá úměra, která by jednoznačně zaručovala, že dražší prostředky budou automaticky ty lepší. Cena je sice jedním ze znaků, který řada z nás při výběru vhodné úklidové chemie zohledňuje, ve finále ale existují mnohem průkaznější parametry, které poukazují na to, že vybraný výrobek bude kvalitní a šetrný k životnímu prostředí i členům domácnosti.

Složení čisticího prostředku mnohé napoví

Při výběru konvenčních čisticích prostředků z drogerie doporučujeme věnovat pozornost především jejich složení. Faktem je, že pokud nejste vzděláním chemik, nemusíte být z této informace zrovna dvakrát moudří.

Napovíme proto, že problémem ve složení mohou být například tenzidy a aktivační přísady, které u citlivějších jedinců vyvolávají alergické reakce. To samé platí taky pro aromatické a konzervační látky. Pokud se přece jen přípravkům s výše uvedeným nechcete nebo nemůžete vyhnout, používejte je pouze v nejnutnějších případech a při použití ochranných prostředků (např. rukavic nebo respirátorů).

Sázejte na zkušenosti

Kvalitu a účinnost čisticích prostředků, se kterými nemáte dosud zkušenosti, vždy testujte pouze na malé ploše. Z dlouhodobého hlediska je pak moudré sázet na dobrou uživatelskou zkušenost.

Stejně tak je to s výběrem výrobce. Firma, která na našem trhu působí delší dobu, obvykle nabízí široký sortiment prostředků pro bezpečný a spolehlivý úklid celé domácnosti. Zároveň dokáže vyvinout čisticí prostředky tak, aby nedráždily pokožku a dýchací cesty a v konečném důsledku byly biologicky rozložitelné a šetrné k životnímu prostředí.