Jste zde

Vstupní dveře: Jak najít ty pravé pro váš domov

vrata do garáže Zdroj: perito.cz
Vchodové dveře do domu jsou důležitou součástí bydlení. Nejenže chrání domov před nezvanými hosty, ale také ovlivňují jeho vzhled a tepelnou izolaci. Jak vybrat správné dveře, které budou splňovat vaše požadavky a zároveň se hodit ke stylu vašeho domu?

26. 5. 2023

5 základních kritérii pro výběr vchodových dveří

Při volbě exteriérových dveří do domu je třeba zvážit minimálně 5 základních kritérií, která ovlivňují jejich funkčnost a životnost. Zaměřit byste měli i na únik tepla a případnou úsporu energie, které vám správně zvolené dveře poskytnou. 

1. Materiál pro vchodové dveře

Nejčastěji se u vchodových dveří setkáváme se čtyřmi materiály - dřevo, hliník, plast nebo sklo. Každý materiál má své výhody a nevýhody, které musíte zohlednit. Dřevěné dveře jsou tradiční a estetické, ale vyžadují pravidelnou údržbu. Nesprávnou údržbou se mohou začít deformovat.

Hliníkové dveře jsou odolné a bezpečné, takže se k vám jen tak nějaký lupič nedostane. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena. Plastové dveře jsou lehké a snadno se čistí. U plastových dveří si pohlídejte kvalitu a nenechte se zmást jejich nízkou cenou. 

Skleněné dveře vás okouzlí svým moderním designem. Dokonale prosvětlí váš domov, protože propouští více světla. Křehkost skleněných dveří je mýtus, jsou dělané z vysoce tvrzeného skla, proto mají i vyšší hmotnost. Nemusíte se bát, že by se vám jednoduše rozbily.

2. Dvakrát měř jednou řež aneb správný rozměr

Před koupí dveří je nutné změřit šířku a výšku otvoru, do kterého budou vstupní dveře usazeny. Pokud máte atypický rozměr otvoru, můžete si nechat vyrobit dveře na míru, tady počítejte s vyšší pořizovací cenou. Se standardním rozměrem můžete vybrat z nabídky hotových dveří v různých variantách.

3. Vybíráme design vstupních dveří

Vchodové dveře by měly ladit s celkovým designem vašeho domu a vyjadřovat váš osobní vkus. Můžete si vybrat z různých barev, dekorů, tvarů a doplňků, které dodají vašim dveřím jedinečný vzhled.

Na trhu je na výběr nepřeberné množství designu např. s okénky, která propustí světlo do vaší předsíně, nebo s reliéfy, které vytvoří zajímavý efekt. Důležité je také sladit barvu a styl kliky s barvou a stylem dveří i fasády domu.

obr1.png

vchodové dveře
Zdroj: 
perito.cz

4. Bezpečnost vchodových dveří

Vchodové dveře by měly chránit váš domov před nezvanými hosty a zloději. Proto je vhodné zvolit dveře s kvalitním zámkem a bezpečnostními prvky. Berte v potaz hlavně bezpečnostní třídu, která udává, jak odolné jsou dveře proti násilnému vniknutí.

Existuje celkem 6 bezpečnostních tříd. Bezpečnostní třída se stanovuje na základě zkoušek podle evropských norem. Při výběru bezpečnostních dveří se proto ujistěte, že mají platný certifikát o bezpečnostní třídě a že jej vydala renomovaná zkušebna.

5. Zvuková a tepelná izolace vstupních dveří do domu

Zvuková izolace se udává v decibelech (dB) a vyjadřuje, jak dobře dveře tlumí hluk zvenčí. Čím vyšší je hodnota dB, tím lépe jsou dveře zvukotěsné. Pro byty v panelových nebo činžovních domech se doporučuje zvuková izolace alespoň 28 dB, pro rodinné domy postačuje nižší hodnota.
 
Tepelná izolace se udává ve watt/metr2 kelvin (W/m2K) a vyjadřuje, jak dobře dveře brání úniku tepla z interiéru. Čím nižší je hodnota W/m2K, tím lépe jsou dveře tepelně izolované