Jste zde

Víte, jak správně třídit nápojové kartony?

kartony EKO Zdroj: Shutterstock
Jak naložit s papírovým, plastovým a skleněným odpadem už dnes vědí téměř všichni a díky tomu stále patříme v třídění odpadu k evropské špičce. Víte však, jak a kam třídit prázdné obaly z nápojového kartonu?

28. 4. 2021

Co je nápojový karton a z čeho se skládá

Nápojový karton se vyrábí z několika vrstev různých materiálů, proto patří do skupiny takzvaných kombinovaných obalů. Mezi ně můžeme zařadit třeba také různé sáčky od koření či instantních jídel. Výhoda kombinovaných obalů je, že v nich jídlo či nápoj déle vydrží. Naopak nevýhodou může být, že se v některých případech nedají třídit a následně ani materiálově znovu využít.

To však dávno neplatí právě pro nápojové kartony. Ty se skládají z papíru, hliníku a v některých případech i z plastu. Základní vrstva je vždy tvořena kvalitním papírem, který může díky třídění a recyklaci ještě velmi dobře posloužit. Třeba na výrobu nového papíru nebo speciálních stavebních desek.

Přestože se může zdát, že je třídění nápojových kartonů novinkou, ve skutečnosti je v ČR můžeme třídit už od roku 2003.

Jak nápojové kartony třídit

Třídění nápojových kartonů není o nic složitější než u ostatních druhů odpadů. Patří do oranžového nebo oranžovou samolepkou označeného kontejneru. Často jsou sbírány společně s jiným druhem tříděného odpadu, proto je dobré sledovat informační polepy kontejnerů.

Jak na to?

Pokud má nápojový karton plastové víčko, po důkladném zmáčknutí ho můžeme na prázdném obalu nechat a vytřídit společně.

Častou otázkou také bývá, zda je potřeba karton před vytříděním vypláchnout? Ne, vyplachovat jej nemusíte. Přesvědčte se však, že je skutečně prázdný.

Videonávod – jak na třídění nápojových kartonů?

A co dělat, pokud ve vašem okolí nebo obci nádobu na nápojové kartony nemáte? Další možností je jejich odevzdání v nejbližším sběrném dvoře.

Nejdůležitější je při třídění odpadu používat zdravý rozum. Pokud chcete o třídění odpadu a jeho recyklaci vědět více, navštivte Samosebou.cz.