Jste zde

Odborníci radí: Jak nastavit bojler pro více osob

ušetřete správným nastavením bojleru Zdroj: stiebel-eltron.cz
„Zase na mě nezbyla žádná teplá voda…” Věta, kterou vyslovovali naši prarodiče a mnohdy i rodiče opakovaně. Bitku o to, kdo se půjde koupat jako první, už ale s moderními bojlery řešit nemusíte.

29. 11. 2023

Stačí je správně nastavit a vody bude pro každého dost. Jak tedy nastavit bojler pro více osob v domácnosti?

Bojler funguje tak, že průběžně ohřívá určité množství vody, která se následně smíchá s vodou studenou, a tak vám z kohoutku teče voda o požadované teplotě. Především u vícečetných rodin se však může stát, že teplá voda se spotřebovává rychleji než se stíhá ohřívat a výsledkem je tedy odražená nebo dokonce studená voda. Tomuto se dá zabránit, pokud správně nastavíte teplotu v bojleru a pokud si do domácnosti pořídíte bojler o dostatečném objemu. Jak tedy bojler vybrat?

Kolik vody bude potřeba ohřát?

Nejdříve se podívejme na správný objem bojleru. Než nový ohřívač vody objednáte, vypočítejte si, kolik budete mít průměrnou spotřebu vody denně na celou domácnost. Odhadem je to zhruba 100 litrů na osobu, ale spotřeba se liší u dětí i dospělých, u pracujících v kanceláři či z domova. Pro vaši představu, na osobní hygienu spotřebuje dospělý člověk asi 50 litrů denně, splachování toalety vyjde na 25 l na den a osobu, při vaření a pití vody z kohoutku naroste číslo o 10 litrů denně a na úklid, vaření a praní počítejte 15 litrů.

Čtyřčlenná rodina tedy spotřebuje do 400 litrů denně. Myslet ale musíte také na případné přírůstky do rodiny v podobě dalšího potomka, prarodičů či návštěvy. Ideální bojler by pak měl mít velikost poloviny celkové předpokládané denní spotřeby vody.

Jaká by měla být teplota vody v bojleru? Optimální teplota se pohybuje mezi 50 a 60 stupni Celsia. K nižší hranici nastavte bojler v létě, v zimě pak otočte termostat na vyšší teplotu. Vyšší teplotu můžete nastavit i v případě, že máte nečekaně vysokou spotřebu vody, například v případě návštěvy. Budete tak mít k dispozici větší množství smíšené vody.

Čemu se při nastavení bojleru vyhnout

Nikdy však nenahřívejte vodu v bojleru na více než 65 stupňů. Při této teplotě se začnou uvolňovat minerální látky, které zanášejí ohřívací plochy a zkracují životnost jednotlivých součástí bojleru. Zároveň hrozí opaření horkou vodou.

Teplou vodu potřebujeme i v nárazově využívaných rekreačních objektech. Zde je vhodné v obdobích, kdy bojler nepoužíváme delší dobu, snížit teplotu vody na nižší hodnotu. A před jeho znovuzprovozněním doporučujeme vodu vypustit a poté nastavit požadovanou teplotu. Do takových objektů volte raději jiný způsob ohřevu vody, například menší průtokový ohřívač vody. Pozor – průtokový ohřívač obsahuje malé množství vody, které nelze vypustit, a proto je potřeba u v zimě nevytápěných místností zajistit nezámrznou teplotu v místnosti nebo přístroj na zimu demontovat.

image2.jpg

úspornější spotřeba vody
Zdroj: 
stiebel-eltron.cz

Vsaďte na Smart elektroniku

Pokud se při současném vývoji cen elektřiny a dalších energií snažíte ušetřit co nejvíce, doporučujeme využít chytré bojlery pro úspornější ohřev vody. Ty díky síťovému připojení sledují vaši spotřebu vody během týdne a v následujícím týdnu upravují množství připravené teplé vody podle toho, kdy ji nejvíce využíváte. Pokud například spotřebováváte nejvíce teplé vody ve večerních hodinách a přes den nejste doma a teplou vodu tedy nepotřebujete, v ohřívači bude jen malé množství teplé vody přes den a na večer bude ohřívat maximální objem vody.

Pokud i přes všechnu vaši snahu teče voda studená, obraťte se na autorizovaný servis výrobce. Ten vám dokáže často i po telefonu poradit, jak problémy s bojlerem odhalit.