Jste zde

Velký jarní úklid – jak na něj?

Zdroj: r
Jaro se blíží a s ním i velký jarní úklid před přicházejícími Velikonocemi. Od vánočního úklidu se nám navíc nakupil nepořádek, šuplíky jsme naplnili starými účty, popsanými papíry a prošlými letáky. Jarní úklid je tedy nutností. Jak ho ale zvládnout rych

23. 3. 2017

V první řadě si stanovte jasné cíle a ty dodržujte. Popřemýšlejte nad tím, co všechno chcete udělat a to si rozfázujte do dílčích úkolů. Tyto úkoly by se měly koncentrovat vždy na jedno místo v domácnosti. Začněte tedy jednou místností a poté postupujte do jiných. Můžete začít třeba ložnicí, dále obývacím pokojem, kuchyní a celý kolotoč zakončit koupelnou a toaletou.

Vyleštěte okna

První jarní paprsky odhalí všechny šmouhy, usazený prach a cákance na oknech. Na mytí si však vyberte den, kdy bude pod mrakem. Na sluníčku totiž mokrá okna příliš rychle schnou, což vede ke vzniku šmouh. Při čištění oken nejprve očistěte okno, rám i parapet smetáčkem, abyste se zbavili prachu a dalších nečistot.

S mytím začněte nejprve u okenních rámů a poté se věnujte sklu. V opačném případě byste si čisté tabulky znovu zašpinili. Co se týče čisticího prostředku, je dobré sáhnout po tom s alkoholem, který rychle vyprchá. Okna díky tomu zůstanou nádherně lesklá. Aby byl výslední efekt dokonalý, vyperte i záclony, závěsy a otřete zaprášené žaluzie.

Ukliďte podlahy

Kromě oken se zaměřte také na podlahy, obklady a vůbec všechno, co potřebuje zvýšenou pozornost. K tomu dobře poslouží vodní vysavač s vodním filtrem, který oproti standardním vysavačům neztrácí sací sílu a má výhodu i z hygienického hlediska. Vodní vysavač lze využít kromě čištění podlah také na rychlé mytí oken nebo zvlhčení pokojových rostlin.

Na jarním úklidu si dejte záležet. Základem úspěchu je postupovat systematicky.Zdroj: r

Uložte lyže a další zimní vybavení

Pokud už neplánujete výjezd do hor, pak je čas na zazimování lyží, snowboardu a dalšího zimního vybavení, jako jsou brusle, boby či sáňky. Než je však uskladníte, zajděte s nimi do odborného servisu, nechte opravit případné rýhy, vyčistit, napustit voskem a připravit pro příští sezónu. Zimní vybavení skladujte v kvalitním obalu.

Uvolněte místo v šatníku

Zaměřte se také na skříně s oblečením. Na jaře určitě nebudete potřebovat teplý kabát, bundu a další zimní oblečení, takže si uvolněte místo v šatníku na jarní věci. Před jejich uskladněním těch zimních je nechte vyčistit, dobře je zabalte a zabezpečte před prachem i moly. Pro větší kusy oblečení dobře poslouží vakuové pytle.

Nezapomeňte ani na zimní obuv. Proberte botník a vyřaďte kozačky a další teplé boty. Než je ale uložíte na příští sezónu, vyčistěte je od veškerých nečistot a zbytků soli. Vnitřek obuvi pak vystříkejte antibakteriálním sprejem, nakrémujte je, vycpěte novinami a uložte do krabic.

Vyvětrejte peřiny

S jarním počasím se doporučuje vyvětrat teplé zimní peřiny i polštáře a vyměnit je za odlehčené varianty. Před uložením je vyperte a dobře usušte. V závěru je zabalte do pytlů, které je ochrání nejen před špínou, ale i před všudypřítomným prachem.