Jste zde

Třídění odpadu je snadné a má smysl!

Zdroj: www.samosebou.cz
Životní prostředí, nahrazování plastů, ekologie, třídění odpadů… Média jsou plná informací, jak důležité je se všemu zmíněnému věnovat, jestli nechceme planetu zanedlouho úplně zničit.

27. 5. 2019

V poslední době se o těchto tématech mluví tak často, že u mnoha lidí dochází při zmínce ekologie k okamžité obranné reakci. Přitom to všechno nemusí být složité – můžete začít třeba jednoduchým tříděním odpadu

Je to snadné a dostupné, protože máme veřejně přístupnou síť kontejnerů na každém rohu. Podle posledních údajů to k nim máme průměrně pouhých 91 metrů, a přitom můžete pomoci nejen přírodě, ale i své peněžence!

Proč zvyšovat tříděný odpad na úkor toho komunálního?

Pokud žijete ve vlastním baráčku, jistě víte, že se za svoz komunálního odpadu platí a nejsou to zrovna zanedbatelné částky. To samé platí i pro život v paneláku. Množství vyprodukovaného komunálního odpadu má na výši částky vliv.

Další důvod, proč se třídění odpadu věnovat, tak může být klidně naprosto sobecký. Čím více třídíte, tím více ušetříte.

Neměli byste se však zaleknout ani té ekologie. Opravdu se nejedná o žádný abstraktní pojem vymyšlený k tomu, aby měla média dalšího strašáka. Ekologie je o symbióze. 

O tom, že „petka“, kterou hodíte do žluté popelnice, získá novou budoucnost – třeba v podobě spacáku. Stejně tak si k vám může najít cestu zpět i skleněná lahev, kterou vyhodíte do kontejneru na sklo namísto do komunálního odpadu, ze kterého se dostane jen na skládku či do spalovny.

Ekologický přístup tak znovu může vést nejen ke zlepšení životního prostředí, ale také k šetření - například  primárních zdrojů, energií při výrobě nových produktů a podobně.

Minimalizujte komunální odpad díky stylovým košům

Častý problém s tříděním odpadu doma je prostor. V malé garsonce určitě nikoho nebaví koukat na igelitky, které přetékají petkami. A i ve větším se může problém s prostorem objevit. 

Řešením mohou být koše na tříděný odpad (in jsou designové, které dodají vašemu interiéru navíc šmrnc). Používat můžete i speciální skladné tašky určené na třídění odpadu, které s sebou vezmete ke kontejneru a pak je šoupnete do kabelky či kapsy.

Inspiraci, jak na stylové třídění odpadu i doma, najdete třeba na webu Samosebou.cz.

Kam patří bioodpad?

Pokud lidé nemají, jak zpracovat slupky od brambor či zbytky zeleniny a nevlastní kompost, tento biologický odpad často skončí v komunálu. To je ale škoda. Hnědé popelnice na bioodpad už dnes nejsou žádnou kuriozitou a můžete na ně narazit jak na vesnici, tak ve větším městě. 

Stejně tak můžete bioodpad využít třeba na komunitní zahradě. Pokud ho pak máte větší množství, stačí odpad zavést na sběrný dvůr.