Jste zde

Superpotraviny, které možná máte doma v lednici

zelené superpotraviny Zdroj: www.jakvkuchyni.cz
V posledních několika letech získávají mezi zájemci o zdravý životní styl velkou pozornost takzvané superpotraviny. 

2. 2. 2022

Co je to superpotravina a jak se liší od běžného jídla? Jedná se o potravinu, která však kromě běžných výživových hodnot dokáže nabídnout i něco navíc – velkou porci různých vitamínů, minerálů a stopových prvků, které jsou prospěšné pro zdraví člověka.

Tímto způsobem lze ovšem popsat mnoho různých jídel, která z nich lze považovat za superpotravinu?

Co můžeme počítat mezi superpotraviny?

Ačkoli mezi superpotraviny mohou patřit exoticky znějící ingredience jako bobule açai, kustovnice čínská neboli goji, spirulina, chlorella, zelený ječmen nebo maca peruánská, spoustu superpotravin máte možná doma v ledničce.

Jaké to jsou?

Mezi superpotraviny nabité nutrienty totiž můžeme zařadit i běžnou zeleninu, jako jsou brokolice, květák, růžičková kapusta, zelí, kedlubny a další.

U všech uvedených druhů zeleniny byl prokázán přínos pro lidské zdraví díky obsahu vlákniny, kyseliny listové a vitaminu K.

Brukvovitá zelenina je navíc zdrojem indol-3-karbinolu (I3C), který podporuje správnou funkci imunitního systému.

O tom, jak superpotraviny správně připravovat, aby si zachovaly co nejvíce prospěšných živin, se dočtete například na webu Jakvkuchyni.cz. Právě tam najdete spoustu chutných receptů, článků o zdravém stravování a správné výživě, ze kterých si vybere každý, kterému na jeho životosprávě záleží.

Kde koupit superpotraviny?

Při nákupu superpotravin mějte na paměti, že zelenina ze supermarketu může obsahovat různé chemikálie. Abyste svému tělu zbytečně nedodávali nežádoucí látky, je lepší kupovat zeleninu v bio kvalitě.

Pokud budete dbát na trvale udržitelný životní styl a minimalizaci uhlíkové stopy, pak je nejlepší nakupovat sezónní potraviny od lokálních farmářů.

Jak nejlépe využít bioodpad ze superpotravin?

Pokud nestihnete zeleninu zpracovat a nenajdete pro ni vhodné využití (například potrava pro zvířectvo), můžete ji efektivně využít na kompostu, kde se časem promění v hodnotný humus. Tím můžete pohnojit svou zahrádku. Pokud žijete v paneláku, potěší rostliny v květináči, nebo třeba květinový záhonek před domem.

Nevyužitou zeleninu můžete také vytřídit do bioodpadu, odkud může putovat třeba do průmyslových kompostáren, nebo k energetickému zpracování do bioplynových stanic.