Jste zde

Studený porcelán: Tuhle modelovací hmotu si vyrobíte doma. Klidně hned!

studený porcelán květy Zdroj: Shutterstock
Popusťte uzdu své fantazii a vyrobte si spolu s námi nejrůznější bytové doplňky, ozdoby a dekorace ze studeného porcelánu. Z modelovací hmoty, kterou si bez problémů zvládnete vyrobit i doma.

4. 1. 2023

Studený porcelán je samotvrdnoucí modelovací hmota, kterou můžete zpracovávat do nejrůznějších tvarů. Velmi jednoduše lze vyrobit v pohodlí domova a nestojí mnoho peněz. K její výrobě vám budou stačit jen levné suroviny, které máte většinou doma. 

Co budete potřebovat:

  • 2 hrnky jedlé sody
  • 1 hrnek kukuřičného škrobu
  • 1 ¼ hrnku studené vody

shutterstock_240951916.jpg

kočka ze studeného porcelánu
Zdroj: 
Shutterstock
Studený porcelán je zcela netoxická modelovací hmota, jejíž výroba vás vyjde na pár korun. 

A jak na to?

Do hrnce nebo do pánve s nepřilnavým povrchem dejte veškeré ingredience a směs začněte pozvolna a za stálého míchání zahřívat, dokud se nezačne odlepovat od stěn hrnce. Hotovou hmotu přendejte na potravinářskou fólii a nechte ji trochu vychladnout. 

shutterstock_2065597715.jpg

studený porcelán argentina
Zdroj: 
Shutterstock
Studený porcelán vznikl v 19. století v Argentině. 

Jakmile teplota hmoty bude snesitelná pro vaše ruce, začněte ji zpracovávat jako klasické těsto. Hmotu můžete nakrájet, nastříhat nebo si z ní můžete vymodelovat, co se vám zlíbí. 

Tip: Modelovací hmota má sněhově bílou barvu, ale velmi jednoduše ji můžete obarvit temperami nebo potravinářskými barvami. Přidat můžete i třpytky. 

Do modelovací hmoty můžete také obtisknout hrubou látku, krajku, lístky i větvičky túje, cypřiše nebo jalovce. Vaší fantazii a kreativitě se meze zkrátka nekladou! S hmotou však pracujte rychle, při chladnutí rychle tuhne.

Hmotu nikdy neskladujte v chladničce a pokud s ní zrovna nepracujete, zabalte ji vždy do potravinářské fólie, aby vám nevyschla. 

Výtvory nepečte v troubě!

Vymodelované a vykrájené tvary nechte vyschnout při pokojové teplotě na savé podložce a během sušení je pravidelně otáčejte, aby se vám tvary nezačaly kroutit. Menší výrobky nechte schnout několik hodin, větší až několik dní.

Tip: Aby se vám modelovací hmota nelepila, rozválejte ji mezi dvěma kousky potravinářské fólie.

shutterstock_1857966550.jpg

růže ze studeného porcelánu
Zdroj: 
Shutterstock
Schnutí hotových výrobků můžete urychlit na ústředním topení. 

Zcela suché ozdoby můžete pomalovat fixem, akrylovými barvami i vodovkami a dekorovat jimi interiér. Ven se nehodí, jelikož chlad a vlhko by je zničily. 

Zdroje:

  • https://kreativnitechniky.cz/studeny-porcelan-vyroba-ozdob/
  • https://www.elisdesign.cz/diy--napady-a-navody/diy-studeny-porcelan/
  • https://www.dobretipydomu.cz/studeny-porcelan/
  • https://mamadodeste.cz/jak-na-studeny-porcelan-s-malymi-detmi-receptnapady/