Jste zde

Strelície: "Pokojovku páva" si vypěstujete i doma. Kvete ale až po 5 letech

strelície Zdroj: Bigstockphoto
Zkrášlete svůj interiér strelícií! Exotickou kráskou, která vás zaujme svými neobvykle tvarovanými květy. Poradíme vám, jak se o ni správně starat, aby byla spokojená a celé léto krásně kvetla.

4. 1. 2022

Strelície královská je tropická rostlina původem z Jihoafrické republiky, která ve volné přírodě dorůstá až do výšky 2 metrů. Pro své extravagantní květenství se však strelície prosadila i jako pokojová květina, která zaujme v každém interiéru. Aby však byla skutečnou ozdobou, je potřeba se o ni správně starat a vybrat jí vhodné stanoviště. 

bigstock-the-strelitzie-strelitziaceae-232245286.jpg

strelície v parku
Zdroj: 
Bigstockphoto
V subtropických a tropických oblastech je kvetoucí strelície ozdobou mnoha zahrad a parků.

Květy na rostlině vydrží až 6 týdnů

Strelície na první pohled zaujme svým květenstvím, které tvarem i zbarvením připomíná hlavu tropického ptáka. Květy, které jsou v kombinaci oranžové a modrofialové barvy, jsou neobvykle tvarované, na rostlině se objevují obvykle brzy z jara a vydrží opravdu dlouho. 

bigstock-strelitzia-1059677.jpg

strelície ve váze
Zdroj: 
Bigstockphoto
Krásné květy strelície lze sehnat i jako řezanou květinu do vázy. Ve srovnání s ostatními květinami jsou však poměrně drahé. 

Listy, které jsou tmavě zelené a vyrůstají od země v listové růžici, jsou podobné banánovníku a mohou být až 1 metr dlouhé. 

Za správnou péči se vám strelície odmění

Strelície je dlouhověká rostlina a péče i ni není nikterak náročná. Postačí, když rostlině dopřeje optimální zálivku, správné světelné podmínky a vyšší vzdušnou vlhkost. 

bigstock-exotic-flower-strelizia-regina-240102505.jpg

kvetoucí strelície
Zdroj: 
Bigstockphoto
Strelícii, která začíná kvést, nepřemisťujte! Změna pěstebních podmínek může způsobit, že květy přestanou růst a nevzejdou. 

Rostlina vyžaduje maximum světla a jako jedna z mála pokojovek snese i přímé slunce. Nedostatek světla poznáte tak, že se rostlina vytahuje, je bledá a nekvete. Pěstuje se při běžných pokojových teplotách. V zimních měsících však vyžaduje odpočinek na chladnějším místě s teplotou okolo 15 stupňů Celsia. Pokud ji odpočinek nedopřejete, nepokvete nebo pokvete podstatně méně. 

Zálivku strelícii dopřejte bohatou. Substrát by měl být stále mírně vlhký, ale pozor na přemokření, které by mohlo vést k úhynu rostliny. Rostlina snese spíše krátké období sucha. Jednou za 14 dní rostlině dopřejte dávku hnojiva. 

bigstock-exotic-strelitzia-reginae-or-b-374060962.jpg

přesazování strelície
Zdroj: 
Bigstockphoto
Rostlinu přesazujte, je-li to nezbytně nutné. Ideální je dobře propustná zemina bohatá na živiny a hlubší květináč. 

Zejména v suchém bytě s ústředním topením rostlinu pravidelně roste, abyste jí dopřáli vyšší vzdušnou vlhkost. 

První květy můžete očekávat až pět let po výsadbě

Semena strelície si můžete dovézt z Kanárských ostrovů, z Madeiry nebo z jiné exotické dovolené. Jejich úspěšné vyklíčení je však závislé na mnoha okolnostech a chce to velkou dávku trpělivosti. Prvních květů se totiž obvykle dočkáte až po více jak pěti letech

Jednodušší je samozřejmě pořídit si sazenice. Jsou-li však mladé, tak i ty potřebují zvláštní péči. Na rozdíl od dospělých rostlin jsou totiž více háklivé na suchý vzduch, přelití a na přímé slunce, které by je mohlo spálit. 

Zdroje:

  • https://plzen.rozhlas.cz/rajsky-ptak-mezi-kvetinami-strelicie-7963037
  • https://www.osiva-semena.cz/blog/135_ze-semen-muzete-pestovat-i-strelicie.html
  • https://www.ceskestavby.cz/rostliny/strelicie-strelitzia.html
  • https://cs.wikipedia.org/wiki/Strel%C3%ADcie_kr%C3%A1lovsk%C3%A1
  • https://www.pestik.cz/module/csblog/post/486-14-strelicie.html#gref
  • https://www.ireceptar.cz/zahrada/exoticke-kvety-strelicie-v-pokoji-i-na-balkone.html