Jste zde

Stavební materiál z plně obnovitelných zdrojů. Stavebnice jménem OSB deska

OSB desky PR Zdroj: Shutterstock
Víte o tomto skvělém druhu stavebního materiálu skutečně všechno? Název OSB deska pochází z angličtiny Oriented Strand Board a ve volném překladu znamená deska složená z „pramenů“ orientovaných jedním směrem čili orientované štěpkové desky.

23. 3. 2022

Surové dřevotřískové desky obsahují zhruba devadesát procent dřevěné hmoty.

Jak se vyrábí dřevné desky?

Na jejich výrobu se používá zpravidla dřevo jehličnanů, což znamená ponejvíce smrk a borovice. Kmen stromu se zbaví kůry a nařeže se na slabé plátky, které po krajích směřují rovnoběžně a vnitřek je osazen velkými usušenými dřevěnými třískami horizontálně. Tyto vrstvy jsou následně propojeny za pomoci velkého tlaku a teploty lisováním v konečnou OSB desku. K propojení se používá zároveň i voděodolné pryskyřicové lepidlo. Díky způsobu výroby jsou dřevoštěpné desky velmi pevné v tlaku i tahu, tvarově stálé, voděodolné a hlavně i ohebné, což se využívá například i při výrobě nábytku. Navíc mají i výtečné tepelně izolační vlastnosti, a to při jejich použití v interiéru obzvlášť oceníte!

Jaké mají výhody?

Především kutily i stavebníky tento materiál osloví svými nízkými náklady při současném použití do interiéru i exteriéru. Snadno se s nimi pracuje a získává požadovaný tvar. Nehledě na to, že desku, kterou si přivezete domů nebo si ji necháte dopravit až do domu, upravujete podle svých potřeb. Již při pohledu na velkou plochu se vám budou vybavovat možnosti využití, které vám desky nabízejí. A jak jsme zmínili, velkou výhodou je jejich nízká pořizovací cena s heslem: „Za málo peněz, hodně muziky!“

Věřte, že desky, lisované pryskyřicí, si velmi oblíbíte!

Na co můžete OSB desku použít?

Má skutečně variabilní využití. Šikovní kutilové si z tohoto oblíbeného materiálu dokážou vyrobit nábytek na míru a vězte, že konečný vzhled stolku, nábytkové stěny, dětského pokoje, ba i dokonce koupelny, leckteré návštěvě vyrazí doslova dech! Nábytek je jedna velká neznámá, a jakmile začnete pracovat s OSB deskami, začnou se vám pod rukama dít neuvěřitelné věci! A přitom k tomu budete potřebovat jen pilu na řezání, brusku na zbroušení ostrých hran, vrtačku na připevnění stavebních vrutů a případně i nátěr, pokud si ho budete přát.

Veselý OSB nábytek do dětského pokoje

Jen co si pohrajete s deskami, vyrobíte z nich nábytek pro vaše ratolesti, například stůl, variabilní skládačku různých skříněk či úložné prostory na hračky. Zde možná není od věci doporučit natřít nábytek ekologickými veselými barvami, protože dětský pokojík by měl být především hravý a radostný tak, aby se v něm dítě cítilo bezpečně. Zařízení pokoje vás tak vyjde na hubičku a tu určitě od vašich dítek dostanete, jen co otevřou dveře a zhlédnou tu barevnou veselou nádheru. Samozřejmě dbejte i na rohy nábytku, které by měly být zaoblené tak, aby se děti při hře nezranily. Díky tvarování a pružnosti plošně lisovaných desek můžete vyrobit netradiční nábytek.

Stavíte rodinný domek a nezbylo vám na oplocení? Poradíme vám!

Splnili jste si svůj dlouhodobý sen a konečně se rozjela stavba vašeho vysněného domu? Vše od projektu, úvěru, až po nasmlouvání firmy běží a na stavební parcele už se skví nově vyhloubené základy… Jenže, jaksi nezbylo na oplocení pozemku. I zde svou roli najdou nezastupitelné OSB desky. Práce s nimi bude rychlá, protože se jedná o velký prostor, takže plot bude vystavěný co by dup! A srnky, ani jiní nenechavci, k vám už cestu nenajdou!

obrazok_2.jpg

osb desky
Zdroj: 
Shutterstock

Použili jste OSB desky na podlahu a podlaha vrže?

Pak to s největší pravděpodobností znamená, že se stala chyba v pokládce. Vrzání samo o sobě značí, že se o sebe třou spojovací plochy, například pero a drážka. Což je způsobeno tím, že se plocha může při určitém zatížení prohýbat.

Rada zní: Slepit místa ve stykových spárách.

Vždy záleží na způsobu položení, druhu použitého minerálně izolačního materiálu, lepidla, ale i důkladném prošroubování desek. Na podlahu se používají menší tloušťky OSB desek, v rozměrech od dvanácti do osmnácti milimetrů.

Jak šroubovat OSB desky?

Pamatujte, pokud se jedná o OSB desky bez perodrážky, musíte vždy nechat volnou dilatační spáru. Desky šroubujete za pomoci stavebních vrutů do dřeva, například zn. RAPI-TEC, které přinášejí novou generaci stavebních vrutů! Měly by být dlouhé určitě 2,5násobně, než je tloušťka desky.

Smrk až z dalekého severu

Stavba domu pokročila, nábytek na míru vyroben, prozatímní plot stojí, avšak ještě cosi chybí… K domu patří neodmyslitelně i odpočinková terasa, na které spočinete s chutí a radostí vždy po návratu ze zaměstnání. Je nejvyšší čas promyslet, jak bude vypadat, jaký nábytek bude pojímat a od toho se odvine i prostor, se kterým budete muset počítat. Kromě zahradního nábytku budete potřebovat místo možná i na květiny, zahradní houpačku, lehátko, gril…

Je hodně věcí, které se vejdou na terasu, ale dejte pozor, aby to byl stále relaxační prostor! Vidinu odpočinku vám zaručí i materiál, ze kterého bude terasovitá podlaha vyrobena. Může to být báječná dřevěná podlaha, která vám dává pocit spojení s přírodou, a to modřín umí!

Terasová prkna ze severského modřínu

Sibiřský modřín, který vyrostl na dálném severu, se vyznačuje velmi kvalitním dřevem, a to proto, že rostl pomalu a měl elán nabírat na síle. Jen z tohoto důvodu je dřevo dostatečně vyzrálé, s vyšší hustotou. Nasává méně vlhkosti, což je dané vyšším obsahem pryskyřice. Díky tomu i dává stopku dřevokazným houbám a hmyzu. Je dostatečně odolný proti povětrnostním vlivům. Ocení ho zvláště muži, kteří milují preciznost, protože obsahuje méně suků. A ženám se bude líbit jeho světlejší zabarvení.