Jste zde

Správné povlečení není jen otázka estetiky

Zdroj: Raanansk, Wikimedia Commons

Výběr lůžkovin je často podmíněný jediným kritériem - musí ladit s interiérem. Jestli se k vám bude víc hodit hnědé, nebo růžové, sice nevíme. Sesprávným výběrem vám ale poradíme.

7. 2. 2014

Rozhodujete se, zda do povlečení trochu zainvestujete? Rozmyslete si nejdřív, co vlastně vaše ložnice potřebuje. Pokud ji s vámi sdílí domácí mazlíčci, dražším materiálům se raději vyhněte a vsaďte na barevnější potištění. Nakupujete-li pro děti, volte stoprocentní bavlnu. Ta totiž nijak nezatěžuje zdraví, absorbuje pot a dýchá 

Bavlněný evergreen

Sázkou na jistotu je i pro dospělé kvalitní bavlněné povlečení. To nejlepší se vyrábí ze stoprocentní česané mercerované bavlny. Je příjemné na dotyk, nevadí alergikům, je jemné a prodyšné. Má však malou nevýhodu - více se mačká, a proto je potřeba ho žehlit.

post2

Ladění interiéru se vzorem a barvou lůžkovin není jednoduché. Zdroj: Shreveport-Bossier Convention and Tourist Bureau, Flickr.com

Nepohodlnému postávání u žehlícího prkna ale můžete jednuduše předejít s krepovým povlečením. To je také vyrobeno z bavlny, ovšem ne každému je krep příjemný. Obzvlášť lacinější krepové lůžkoviny bývají zpočátku drsnější, později se zase snáze trhají.

V zimních měsících často saháme po flanelovém modelu. Zejména kvůli jeho hřejivosti a příjemnému povrchu. V létě jej ale raději vyměňte za satén. Toto povlečení je vyrobeno z bavlněné příze s jemným leskem. Na posteli vypadá hezky, často má zajímavé vzory. Nevýhodou saténového povlečení je klouzavost, občas také elektrizuje.

V nabídce obchodů narazíte i na povlečení z mikrovlákna, které je vhodné pro alergiky, lehce se pere a není zapotřebí ho žehlit. Tento materiál však není tak příjemný na dotek jako například flanel.

Pozor: Pokud jste alergici, nebo jen máte rádi opravdovou kvalitu, tak bude zaručeně pro Vás ideální volbou protiroztočové lůžkoviny od Nanospace.cz
post3

Dražší materiály jsou často silnější a mají lesk. Zdroj: Sardenacarlo, Pixabay.com

Nepodceňujte správné praní

Důležitým faktorem výběru je také zapínání povlečení. Knoflíčky a cvoky jsou dnes již na ústupu. Moderní povlečení se zapíná na klasický nebo suchý zip. Při nákupu vsaďte na materiál s nejsnazší úpravou. Ať už se to týká žehlení, či praní. A jak vlastně povlečení správně vyprat? Nastavte teplotu na 60 stupňů, protože při ní se zlikvidují mikroorganismy žijící v látce, lůžkovinu otočte na ruby, aby se neseprala látka a nepoužívejte bělidlo. Přestože nám reklamy vnucují použití aviváže, raději se mu vyhněte. Aviváže mohou totiž způsobit alergii.