Jste zde

Spouštíme poradnu bytového designu. Zeptejte se designérky na váš byt

Zdroj: My DotPress

Neznámí lotři v černé sanitce vyoperovávají lidem orgány, jiní zase v dětském koutku obchodního domu IKEA kradou děti. Tyhle městské mýty jistě znáte. Spousta pověr koluje i o bytovém designu. Přitom stačí kliknout a odborník vše objasní.

13. 3. 2013

Internet je sice velmi užitečné médium, které nám během chvilky může zprostředkovat mnoho rad a tipů pro zařízení bytu, ale má i svá úskalí. Většinou nemáme záruku kvality zveřejněných informací, neboť prakticky každý může napsat, co si usmyslí. Je proto třeba rozlišovat, z jakého zdroje informace pocházejí. Opravdu cenné bývají hlavně rady profesionálních designérů a architektů, například v bezplatné on-line Poradně, kterou pro vás nyní spouštíme.

A jaké mýty vlastně v souvislosti s bydlením v našich krajích nejčastěji kolují?

Nejlepší barva do každé místnosti je bílá

Nás by tak nejvíce vábilo natírat celý svět na bílo, zpívají včelí medvídci z večerníčku. Bílení stále v českých domácnostech převažuje nad malováním. Situace se však postupně mění. Například v obývacích pokojích mají Češi v průměru dvě stěny bílé a dvě žluté.

K nevoli některých architektů zasáhla české interiéry také módní vlna meruňkové barvy. Nic proti ní nemáme, ani bílou klasiku nezatracujeme, vždy je ale třeba vzít do úvahy, jak je pokoj velký, k čemu a hlavně komu má sloužit.
Chcete si nechat poradit od odborníka ohledně vhodné barvy do bytu? Zkuste to v rubrice Poradna, sekce Jak na barvy v interiéru.

Designéra nepotřebuji, je moc drahý

"Já vím nejlépe, co všechno do bytu chci a potřebuji. Na co si tedy tahat do bytu někoho cizího, za koho zaplatím zbytečné peníze?"  Jestliže máte podobný názor, doporučujeme ho přehodnotit. Designér totiž paradoxně může peníze ušetřit. Při provedení nevhodných úprav se stává, že náprava škod stojí více než najmutí odborníka.

V bytě navíc budete sami dlouhá léta žít a mnohé chyby odhalíte až po určité době užívání upravených prostorů. Zkušené oko profesionála je zjistí hned. Na rozdíl od nás se již setkal se spoustou interiérů a zná více problémů, které mohou v bytě vznikat.

stetec

Barvy mají svá pravidla V jakých místnostech se vyvarovat použití některých barev? Jaké jsou výhody teplých a studených barev? Zkuste se inspirovat v našem seriálu o barvách v bytě. Nebo se zeptejte přímo designérky. Zdroj: Vsolymossy

Kůže na sedací plochy nepatří

Podle rozšířeného názoru ve studených místnostech kůže příliš chladí, v teple se zase nepříjemně lepí na kůži. Proto se nejeden z nás bojí koupit si koženou sedačku. Ke špatné pověsti přitom kůže přišla bez vlastního přičinění. Dojem jí zkazila koženka, levný náhražkový materiál. Jestliže si pořídíme gauč s potahem z pravé kůže, nepříjemným pocitům se vyhneme.

Mýtů, fám a pověr v souvislosti s bydlením existuje mnohem víc. Jestli i vy máte pochybnosti o tom, zda některé vaše zažité představy nespadají do této kategorie, nebo se chcete jen na něco zeptat, využijte službu Poradna, prostřednictvím níž máte možnost napsat si zcela zdarma o radu profesionální bytové designérce Kateřině Pečeňové ze studia Designer-Ka.

Pomohla vám rada z Poradny? Napošte nám o tom na Facebook.

Související články