Jste zde

Spát na nebesích? Díky vestavěným patrům jde něco podobného i za živa

Zdroj: Dosule.com

Někdy nás to zdržuje od důležitějších věcí, ale spát se prostě musí, tak to příroda zařídila. Co však dělat, když se nám do malého bytu nevejde postel? Spací patra a palandy so o tento problém dokáží postarat. Jejich výběr ovšem přináší pár úskalí.

23. 7. 2013

Kdo často v myšlenkách bloumá kdesi v nebeských výšinách, může v nich i spát. To celá léta umožňovaly palandy, nyní se do interiérů stále častěji prosazují vestavěná spací patra. Vyrábějí se dokonce i sériově, což, stejně jako jiný hotový nábytek, přináší úsporu peněz, často však také potíže.

Podívejte se na šílené postele:

patrove-postele-3

Rustikální styl v současnosti v domácnostech vítězí. Zdroj: Westbro.com

Vestavěná patra: Zvolit sériové kusy nebo nábytek na míru?

Sériově vyrobené patro sice určitě splní svůj účel v horní části, každý ale má jiné představy o funkci části spodní části, tedy prostoru pod patrem. Nejčastěji se využívá jako pracovní koutek. Podle pravidel pro pracovny by ale na psací stůl mělo dopadat co nejvíce světla, čemuž však patro brání.

Proto se hodí spíše další rozšířená varianta – umístit pod konstrukci knihovnu, skříň či jiný nábytek sloužící jako úložný prostor. Tady se sériově vyráběné kusy potýkají s rozměry našich skříní. Proto je určitě lepší nechat si vyrobit patro, popřípadě skříně pod něj, na míru. Fyzická i optická úspora místa bude znatelná.

patrove-postele-4

Výstup do patra by měl působit šplhající osobě co nejméně těžkostí. Zdroj: VangViet.com

Vestavěná patra do dětského pokoje: Nepleťte si děti s horolezci

Velmi často se možnost patrového spaní vyskytuje v pokojích našich potomků. Dětský nábytek by v ideálním případě měl být každých pár let obměňován a „růst“ společně s jeho uživateli. U postele to platí absolutně. V patrové variantě by měli rodiče mít na paměti to, že se jejich ratolesti musí na kutě nějak dostat, takže kreativní alternativy schůdků se do dětských pokojů příliš nedoporučují, důležitá je funkčnost a účelnost.

patrove-postele-2

Patrová postel představuje časté řešení nedostatku prostoru v místnosti. Zdroj: Dosule.com

Schůdky a žebříky by měly být v dětských pokojích opravdu s rozmyslem, existují případy, kdy rodiče pořídili dětem sice krásné a originální provazové žebříky, po nichž se ovšem velmi těžko lezlo nahoru. Něco takového nedoporučujeme ani fyzicky zdatnějším dospělým jedincům. Lézt po provazovém žebříku na postel například po flámu se může krutě vymstít.

patrove-postele-5

Postel by měla mít především dobré zábrany proti pádu. Zdroj: Dosule.com

Jestliže uvažujete o pořízení vestavěného spacího patra, berte v úvahu, na jaký účel, pro koho a do jak velké místnosti jej pořizujete. Odměnou bude sladký spánek.

Kde spíte vy? Pochlubte se na Facebooku!