16. 6. 2021
Mlýnek na maso je skvělý vynález pro všechny, kteří mleté maso milují, ale nejsou úplně schopní důvěřovat koupenému namletému. Když si ho doma uděláme sami, máme jistotu, že k masu nebylo nic přidáno a nic mu nechybí. A navíc můžete mlýnek využít i na jiné suroviny – zpracujete s ním třeba kapustu nebo rohlíky na strouhanku, vyrobíte domácí klobásu a podobně.
Otázka ale zněla, jestli je lepší ruční, nebo elektrický mlýnek na maso. Odpověď není jednoznačná. Stačí se ale zamyslet nad tím, jak často a intenzivně mlýnek používáte. Těm, kteří ho využijí jednou za rok, bude bohatě stačit mlýnek ruční. Jestli chcete mlít maso nebo cokoli jiného třeba každý týden, má smysl pořídit si jeho elektrickou verzi.
Věřili byste ale, že to, v jakém mlýnku maso zpracujete, má vliv na výsledek? Maso mleté v ručním mlýnku není vystaveno teplu, takže si lépe uchovává své aroma. Na druhou stranu vezměte v úvahu námahu a tu spoustu času…
Jak vybrat ruční mlýnek na maso
Když se mluví o ručním mlýnku na maso, určitě si vybavíte starý, těžký, mohutný, litinový, který se běžně dědí z generace na generaci a je takřka nesmrtelný. Právě po litině se v případě výběru dívejte a rovnou zapomeňte na plastovou variantu, která nic nevydrží.
Kvalitní ruční mlýnek pořídíte zhruba za 1 000 Kč, dá se ale sehnat i od 300 Kč výš – to je ovšem ten odstrašující případ plastového provedení nebo modelu, který kombinuje kov s plastem.
Jak vybrat elektrický mlýnek na maso
Podobně jako ostatní výbavu do domácnosti, ani mlýnek nekupujete denně, takže je v pořádku, že nevíte, kde a jak s výběrem začít. Řiďte se následujícími body a všechno proběhne hladce.
- Materiál: Většinou se setkáte s kombinací plastu a kovu. Dívejte se hlavně na materiál vnitřního šneku a nožů a pátrejte hlavně po oceli, která vydrží ledacos.
- Příkon: Na rozdíl od ručního mlýnku vás práce s tím elektrickým nebude stát moc sil. Při výběru si ale hlídejte příkon. Čím je vyšší, tím je mlýnek výkonnější (ale taky spotřebuje víc energie). Mlýnky s malým příkonem mívají problém se zpracováním tužšího a šlachovitého masa. Příkon by tedy měl být aspoň 2 000 W, aby mlýnek dobře sloužil.
- Rychlost mletí: Na obalech elektrických mlýnků se setkáte s množstvím masa, které je přístroj schopen umlít během minuty. Jde ale o údaj orientační, záleží totiž na mase – například jemnějšího masa můžete umlít i 3 kg, tvrdšího masa třeba „jen“ 1 kg.
- Hlučnost: Mlýnky na maso bývají docela hlučné, na druhou stranu je budete používat v kratších časových úsecích, takže může být bez obav. Jejich hlučnost se pohybuje od 70 do 85 dB.
- Cena: Pro někoho nejdůležitější parametr. Dobrý elektrický mlýnek na maso se dá pořídit už do 3 000 Kč, za tuhle částku seženete i větší model. Okolo 5 000 Kč pak koupíte opravdu vysoce kvalitní mlýnek s celou sadou příslušenství nebo mlýnek, který poslouží i jako součást kuchyňského robotu.
- Příslušenství: Zdá se vám cena mlýnku docela nízká nebo příliš vysoká? Dívejte se, jestli je v ceně nějaké příslušenství navíc, jako například nejrůznější nástavce (na mletí ořechů, výrobu těstovin), lis (na ovoce) nebo sada na výrobu cukroví.
Pokud potřebujete mlýnek často, nebojte se zainvestovat do elektrického modelu. Ušetříte si spoustu času a práce!
Použité zdroje: