Jste zde

Proti zlodějům, chladu i hluku: Takové by měly být kvalitní vchodové dveře

Zdroj: perito.cz

Věděli jste, že 90 % zlodějů se do bytu dostane skrze dveře? Vstupní dveře by tak neměly být jen vizitkou, ale i místem, kterým neprojde zloděj, hluk, ani chlad.

20. 9. 2012


Vchodové dveře nejsou jen obyčejné dveře s lepším designem, za které si výrobce říká o mnohem více peněz. Vchodové dveře jsou tím prvním, co vaše návštěva uvidí. A prvotní dojem z odřených, oprýskaných a špinavých vchodových dveří pak nezachrání už ani byt jak klícka.

Mimo to musí vchodové dveře splňovat několik technických, ale i bezpečnostních požadavků. Nesmí propouštět příliš hluku, nesmí být z příliš měkkého materiálu, který umožní snad zasunutí páčidla, měly by mít dobré tepelně izolační vlastnosti i pěkný design. Ostatně přečtěte si, na co si dávat při výběru vchodových dveří pozor.

Materiál

Stále platí, že tím nejoblíbenějším materiálem pro vchodové dveře je dřevěný masiv. Léty prověřené vlastnosti a pěkný vzhled, pevnost a životnost v řádech desítek let – to jsou ty hlavní přednosti.

optimio1

Vchodové dveře - musí ochránit nejen před chladem a hlukem, ale i před zloději. Zdroj: perito.cz

Kromě dřených dveří se pak nabízejí třeba dveře plastové nebo hliníkové. Dá se říci, že všechny tyto materiály už dnes mají srovnatelné izolační vlastnosti. Při rozhodování tak člověk spíše kouká na cenu, design a odolnost materiálu. Cenově jsou sice nejpřijatelnější dveře plastové, estetikou ale vítězí dveře ze dřeva. Hliníkové dveře se zase vyznačují velikou odolností.

Izolace tepla a hluku

Dveře, které vyberete, by měly dokonale těsnit s dveřním rámem – pokud u nich stojíte a cítíte, jak kolem vás, i přesto, že jsou zavřené, proudí vzduch, je něco špatně. A ač se to možná na první pohled nezdá – tepelné ztráty mohou být v tomto případě obrovské. Dále se doporučují dvojitá skla výplní a rámy a dveře vybavené speciálními izolačními vložkami.

Požadavky na bezpečnost

Stejně tak jako skrz hlavní vchod své hosti vítáme, chceme, aby vstupní dveře dokázaly zadržet hosty nevítané – zloděje. Úroveň bezpečnosti vstupních dveří je definována v šesti kategoriích.

Kategorie 1 a 2 jsou ty nejobyčejnější dveře, které lupič překoná šroubovákem či páčidlem. Pokud nechcete v noci v obývacím pokoji potkat nevítanou návštěvu, pak je rozhodně nedoporučujeme. Na ochranu běžného bytu jsou nedostatečné. Do domu se obvykle pořizují dveře o bezpečnostním stupni 3 nebo 4. Ty lupiče dokážou zadržet a odradit. Dveře z kategorie 5 a 6 jsou určeny do veřejných prostor a bank.

Odolnosti proti požáru

Nutné je brát ohled i na možnosti vzniku požáru. Při požáru může hrát roli každá minuta, proto jsou na vchodové dveře i v tomto ohledu kladeny vysoké nároky. Vchodové dveře, včetně těch z nižší třídy, by měly zadržet požár minimálně po dobu 30 minut.