Jste zde

Proč v zimě vyrazit na vánoční trhy do Prahy a recepty na netradiční vánoční cukroví

vánoční trhy v Praze Zdroj: FamVeld / Shutterstock.com
Než se stihneme rozkoukat a postřehnout, že přijde podzim, už nám pomalu, ale jistě budou na dveře klepat Vánoce. A právě těm se dneska budeme věnovat.

5. 9. 2021

Proč byste si neměli nechat ujít vánoční trhy v Praze? A proč k osvědčeným vánočním druhům cukroví přidat i nějaké speciální? To vše vás čeká na následujících řádcích.

Nezapomenutelný vánoční zážitek v hlavním městě

Ať už se vydáte na vánoční trhy na Staroměstském náměstí, Václavském náměstí, na náměstí Republiky, nebo na Tylovo náměstí, určitě nebudete litovat. Typické vánoční trhy v Praze jsou vždy nezapomenutelné. Kromě ukázek tradičních řemesel a stánků s dárky se můžete těšit i na typické zimní nápoje na zahřátí, sladké i slané pokrmy a bohatý doprovodný program. 

A samozřejmě nesmíme zapomenout zmínit ani nádherné vánoční stromy, které po Praze každoročně vyrostou, společně s pohádkovou výzdobou v podobě světel a dalších dekorací.

Tradiční vánoční cukroví

A pokud jste už trochu nasáli vánoční atmosféru a těšíte se až nastane Štědrý den, můžete se rovnou zamyslet nad tím, jaké druhy vánočního cukroví letos upečete. Vanilkové rohlíčky a voňavé perníčky jsou samozřejmě klasika, ale co zkusit i nějaké nové recepty? Inspirovat se můžete od příbuzných, kamarádů anebo i kolegů v práci.

Slané cukroví? A proč ne!

My pro vás máme velmi netradiční tip, který ocení každý cukrovkář a dietář. Přestože sladké vánoční cukroví k Vánocům samozřejmě patří – a bez něj by to nebyly ty správné Vánoce, slané cukroví si také zamilujete. Sáhnete po něm totiž v okamžiku, až budete mít pocit, že vám hladina cukru stoupla až k oblakům a dostanete chuť na sklenku červeného vína a k němu nějaké slané pohoštění. 

Ten nejlepší recept na vánoční cukroví naslano si musí najít každý sám, protože každý má jiné chutě a preference. Mezi oblíbené druhy slaného cukroví patří například vinné copánky, do kterých se přidává kapka bílého vína. Sýrovo-škvarkové cukroví, na kterém si pochutná každý masožravec, anebo například sušenky s olivami a parmazánem.

Všechny tyto recepty se dají připravit i kdykoliv během roku k vínu. Navíc jsou snadné na přípravu a poctíte s ním každou nečekanou návštěvu.

Vánoce jinak

Že už se vám sbíhají sliny? To se vůbec nedivíme. Slané pečivo je navíc i zdravé a srovná vám hladinu cukru. Ne všichni si totiž užívají vánoční obžerství a někdo rád sáhne po něčem slaném. Jestli jste takoví vy sami nebo někdo ve vašem okolí, se slaným cukrovím dozajista zabodujete! Pokud se ve vaší rodině nachází děti školou povinné, můžete jim pár kousků slaného cukroví věnovat i na školní vánoční besídku.

shutterstock_1756392083.jpg

slané vánoční cukroví
Zdroj: 
Ingrid Balabanova / Shutterstock.com

Původ vánočního cukroví

A když už jsme u vánočního cukroví, víte například, odkud se vzaly vanilkové rohlíčky? Tyto sladké rohlíčky z křehkého těsta, které se obaluje v cukru pochází z Rakouska, ale byly rozšířené po celém Rakousku-Uhersku.

Podle legendy se tvrdí, že se vanilkové rohlíčky začaly péct ve Vídni v roce 1683 na počest poražení vojsk Osmanské říše. Pokud si vybavujete vlajku Osmanské říše, určitě vás napadne, proč se začaly péct právě ve tvaru půlměsíce. Postupně se pak rohlíčky rozšířily do širokého okolí a v České republice jsou neodmyslitelně spjaty s Vánocemi.

Až se začnete chystat na Vánoce a budete hledat recepty na všechny možné druhy vánočního cukroví, nezapomeňte si najít i nějaké recepty na slané druhy cukroví. Třeba tak ve vaší rodině založíte novou vánoční tradici, která přetrvá po generace. A mějte na paměti i to, že čím dříve se na příchod Štědrého dne nachystáte, tím více času vám zbude na objevování a procházení všech vánočních trhů v okolí.