Jste zde

Kotle od září 2022: Za topení v nevyhovujícím hrozí tučná pokuta

starý kotel Zdroj: Bigstockphoto
V kotli 1. a 2. emisní třídy a kotli na tuhá paliva si od září 2022 nezatopíte. Tedy zatopit si v něm můžete, mohlo by se vám to ale hrubě nevyplatit. Hrozí za to pokuta až 50 tisíc korun. Opakovaně.

8. 1. 2022

Proč? Kvůli znění zákona o ochraně ovzduší z roku 2012. Ten stanovuje 1. září 2022 jako datum, přes které nejede vlak. Kotle nejnižších emisních tříd a kotle pořízené před rokem 2003, kterých se to týká, se už nějakou dobu nevyrábějí, ale dosud se směly používat. 

Co s tím? Vyměňte kotel a chtějte dotaci

Pokud doma máte jako zdroj tepla kotel 1. nebo 2. emisní třídy, případně jakýkoli kotel na tuhá paliva v těchhle třídách, měli byste začít řešit jeho výměnu za kotel s ekologičtějším provozem, tedy za kotel 3., 4. nebo 5. emisní třídy. To bude pro spoustu rodin nepochybně představovat pořádný zásah do peněženky

bigstock-cleaning-the-solid-fuel-boiler-441652589.jpg

nevyhovující kotel
Zdroj: 
Bigstockphoto
Za topení v nevyhovujícím kotli vám hrozí od září 2022 pokuta až 50 tisíc Kč.

Řekněte si proto o pomoc. V rámci programu Nová zelená úsporám můžete získat až 100 tisíc korun. A pokud vaše domácnost negeneruje ročně vyšší čisté zisky než 170 900 Kč na jednoho člena, můžete získat zpátky až 95 % relevantních nákladů. 

Pokud tápete, jestli se tahle akce týká i vašeho kotle, protože nemůžete dohledat emisní třídu, pravděpodobně se ho to týkat bude – kotle vyrobené před rokem 2000 ji totiž nemají určenou. Nebojte se, za tu námahu to stojí. Nové kotle jsou šetrnější nejen k přírodě, ale i k vašemu rodinnému rozpočtu.

Jak zažádat o kotlíkovou dotaci? 

Kromě žádosti o dotaci si nezapomeňte zajistit doklad o kontrole technického stavu a provozu zdroje tepla, abyste měli důkaz, že váš kotel opravdu potřeboval vyměnit. Doložit musíte i to, že jste majitelem nemovitosti, v níž dojde k výměně (to může být třeba výpis z katastru nemovitostí nebo kupní smlouva), a fotografie starého kotle. Pokud o dotaci budete žádat po výměně, doložte si fotografie nového zdroje tepla a veškeré doklady a faktury, které se ho týkají.

bigstock-the-technician-checking-the-he-431102402_1.jpg

revize kotle
Zdroj: 
Bigstockphoto
V lednu 2022 bylo k výměně ještě 250 tisíc starých kotlů.

Žádost podávejte elektronicky na webu dotace Nová zelená úsporám, můžete klidně hned. Program běží už od října 2021.

Nejste v tom sami

Jestli si teď lámete hlavu s tím, jak to začít řešit, možná vás trochu uklidní, že nejste sami, kdo se s problémem potýká. K 1. 1. 2022 zbývalo vyměnit ještě asi 250 tisíc starých kotlů, které od září nebudou vyhovovat. Zároveň je ale potřeba dodat, že byste neměli nijak otálet – kvůli nedostatku některých součástek se může objednací lhůta pořádně protáhnout.

Vybírejte mezi plynovými kondenzačními kotli, kotli na biomasu s ruční nebo samočinnou dodávkou paliva (norma ČSN EN 303:5) nebo mezi tepelnými čerpadly. Na tato řešení se dotace vztahuje.

Použité zdroje:

  • https://www.opop.cz/pouzivani-kotle-po-roce-2022
  • https://www.finance.cz/539348-kotlikove-dotace-od-nova-zelena-usporam-vsechny-domacnosti/
  • https://www.novinky.cz/domaci/clanek/za-stare-kotle-bude-od-zari-pokuta-40382650
  • https://www.eon.cz/radce/vytapeni-a-vetrani/kotle-na-biomasu/co-jsou-to-emisni-tridy-kotlu-a-k-cemu-jsou-dobre/ 
  • https://www.alpha-innotec.cz/clanky/zakaz-kotlu-1-a-2-emisni-tridy-zacnete-zmenu-resit-vcas/