Jste zde

Pohovka a postel v jednom: Řešení pro malý byt

Zdroj: www.loznice.cz
Šikovné řešení, které šetří místo tam, kde je ho málo. Rozkládací postel. Nábytek, který v sobě skloubí funkci sedacího a spacího nábytku. A pokud pořídíte kvalitní rozkládací postel, není třeba dělat kompromisy v kvalitě spánku.

19. 8. 2014

Rozkládací postele jsou ideálním a elegantním řešením do malého bytu, nicméně své uplatnění najdou i jako postele pro spaní pro hosty, případně jsou vhodným řešením i do dětských pokojů. Využití najdou i na chatě, nebo chalupě.

Rozkládací postel navíc nemusí být jen nutným zlem, ale i stoprocentním a plnohodnotným řešením pro dlouhodobé spaní. Všichni známe rozkládací sedačky, kde se sice dobře sedí, ale kvalita lehací plochy nebývá příliš dobrá. Taková sedačka je vhodná spíše na příležitostné spaní, ale na druhou stranu – i host by se měl dobře vyspat. U rozkládací postele je to ale jinak.

Vypadá jako klasická obýváková pohovka, dá se ale rozložit na pohodlné dvojlůžko.Zdroj: www.loznice.cz

Na rozkládací posteli se musí dobře sedět i spát

Skloubit do jednoho požadavky na kvalitní sezení, ale i ležení, není úplně jednoduché, ale jde to. Základem je samozřejmě dobrá funkčnost celého lůžka.

Rozkládací postel se skládá ze dvou částí: samostatný rám umožňuje rozložení lůžka na požadovaný rozměr. A matrace ve složeném stavu nabízí anatomicky správné sezení včetně pohodlného opření. Po rozložení je matrace zcela rovná, bez mezer a nabízí příjemné ležení a spánek. Matrace může být jednoduchá – např. pro příležitostné spaní. Nebo je možno pořídit matrace kvalitní, pokud je lůžko určeno pro spaní trvalé.

Stačí pár vteřin a z pohovky je pohodlná postel.Zdroj: www.loznice.cz

Výběr matrace – jak často budete na lůžku spát?

Ideálním materiálem pro matrace do rozkládacích lůžek je kvalitní polyuretanová pěna – tento materiál, pokud má ty správné parametry, má dostatečnou elasticitu, pevnost a zajistí i dobré provzdušnění lůžka.

Vhodnou volbou do rozkládacích postelí je i vícevrstvá matrace – složená ze dvou nebo tří vrstev. A pokud si chcete dopřát opravdové pohodlí, můžete si pořídit i do rozkládací postele matraci, která má na povrchu tzv. línou (paměťovou) pěnu. Paměťová pěna reaguje na teplotu a zatížení, přesně se přizpůsobí tvaru těla a podepře je rovnoměrně rozděleným tlakem. Výsledkem je velmi pohodlné ležení.

Nemáte místa nazbyt? Pořiďte si rozkládací pohovku!Zdroj: www.loznice.cz

Matrace na rozkládací posteli může být celočalouněná, může být opatřena klasickým „matracovým“ potahem nebo může mít i kombinovaný potah, který je velmi praktický - ze strany, kde se sedí, je čalounění, z druhé strany je pak příjemná látka pro spánek.

Jak velké je rozkládací lůžko?

Nejčastější rozměr klasického dvojlůžka je 180 x 200 cm. Tak velkou lehací plochu nabídne po rozložení i lůžko rozkládací. Některá lůžka mohou být i užší – 160 nebo 140 cm. Lze pořídit i rozkládací křeslo s lehací plochou 80 x 200 cm. To vše záleží na tom, pro jaký účel lůžko pořizujete a kolik bude prostoru na jeho roztažení.

V případě, že zvolíte kvalitní matraci, nemusí být spaní na rozkládací pohovce nutným zlem.Zdroj: www.loznice.cz

Bonusem u vybraných typů rozkládacích lůžek jsou úložné prostory ve formě zásuvek. U lůžek můžete většinou vybírat z mnoha barevných provedení, takže není problém vybrat vhodnou barevnou kombinaci do daného interiéru.

I pokud zvolíte pro rám lůžka cenově příznivější provedení lamino (imitace dřeva), tak i zde jsou oblé hrany a oblé rohy u lůžka. To je velmi praktické především v menších prostorech, kde se chodí těsně kolem nábytku. Pak tedy nehrozí nepříjemné a někdy i bolestivé setkání s ostrým rohem. Oblé rohy jsou i u postelí, které mají rám postele vyroben z masivního dřeva. 

Široký sortiment rozkládacích postelí najdete například v JMP Studiích zdravého spaní - www.loznice.cz