Jste zde

Počítačové programy pro návrh interiéru bytu oživují sny a mnohé jsou zdarma!

Zdroj: Patrick Hoesly (Flickr)


Nosíte dlouho v hlavě, jak by měl vypadat ideální pokoj či celý byt, ale zatím jste to dále nerozvíjeli? S počítačovými programy se nyní sen může zcela zdarma stát realitou.

3. 5. 2013

Abychom se dostali k těm nejpropracovanějším programům na návrhy interiéru, musíme sáhnout hluboko do kapsy. Ovšem přiznejme si, že málokdo z nás běžných uživatelů počítačů a designových nadšenců by si s jejich složitými vychytávkami dokázal poradit. Obyčejné, volně dostupné, byť často jen dvoudimenzionální návrhy, bohatě stačí.

Sweet Home 3D (zdarma)

Ne, ten hit kapely Lynyrd Skynyrd se jmenuje Sweet Home Alabama, tohle je něco trochu jiného a o fous složitějšího. Přestože náhled je k dispozici ve třech rozměrech, kreslí se ve 2D. Taktéž si lze stáhnout další nábytek či si jej samostatně vytvořit. Rozběhnout se dá v operačních systémech Windows, Linux i Mac.
KE STAŽENÍ ZDE

programy-na-navrh-bytu-2

Obrázek z realizace pomocí Sweet Home 3D. Zdroj: Yuchiro MASUI (Wikimedia Commons)

Room Arranger (zdarma na 30 dnů)

V  testech zabývajících se touto problematikou obsazuje většinou čelní příčky a je oblíbený i mezi uživateli. Jak by také ne, graficky je opravdu zdařilý a příjemný pro oko, navíc má rozsáhlou galerii objektů. Nemůže v ní být ovšem úplně vše, pro tyto případy si lze vytvořit konkrétní nábytek a případně ho umístit do knihovny uživatelů pro případ, že by někdo jiný chtěl použít stejný kousek.
KE STAŽENÍ ZDE

Jak si počínat při navrhování? Inspirujte se nápady profesionálních designérů:

IKEA Home Planner (zdarma)

Je velmi jednoduchý, má tři varianty, pro ložnici, kuchyň a koupelnu. Při troše vynalézavosti se v něm ale dá navrhnout i studentský pokoj. Nábytek je však omezen jen na kusy dle nabídky švédského nábytkářského řetězce. Jestliže si ale chcete vybavit byt čistě jen z jeho sortimentu, pak vám sám spočítá cenu celé realizace.
KE STAŽENÍ ZDE

Google Sketch Up (zdarma)

Zázemí gigantu Google se nezapře. Neomezuje se jen na 2D modely jako většina freewarové konkurence, ale jde v něm modelovat také ve třetí dimenzi. Práci usnadňuje snadné ovládání a návodná videa. Pro jemnější, detailní návrhy se úplně nehodí, pomáhá spíše vytvořit představu o celkovém designu, duchu domu či bytu.
KE STAŽENÍ ZDE

programy-na-navrh-bytu-3

Prostor zaplněný pomocí programu Google SketchUp. Zdroj: Akrisht Pandev (Wikimedia Commons)

Byt 1.40 (zdarma)

Jednoduchý a účelný jako jeho název. Hodí se především jedincům s velkou představivostí, neboť existuje jen ve variantě 2D knihovna tvarů není tak rozmanitá. Ukládá se ve formátu, jež je možné otevřít ve valné většině jiných grafických programů.
KE STAŽENÍ ZDE

Zdarma se dá užívat i Furnish 3D, v omezené míře třeba i komerční Live CAD či zahradnický Garden Planner a ještě několik dalších. Jestliže si sami chcete vyzkoušet práci bytových architektů a designérů, můžete si vybrat ze široké škály možností.

O tomto tématu jsme psali již v článku Sám sobě architektem! Vyzkoušeli jsme program na tvorbu interiérů. A je to snadné!

Podělte se o zkušenosti s designérskými programy na našem profilu na Facebooku.

Jan Švestka a jeho Google+ profil