27. 12. 2024
Kroton, jinak také podivec pestrý, je jedna z nejbarevnějších pokojových rostlin. Pochází z tropů jihovýchodní Asie a sehnat ji můžete v mnoha barevných variantách. Na pěstování je však celkem náročná a rozhodně vám nebude tolerovat žádné pěstitelské chyby.
Listy připomínají malířskou paletu
Pamatujte! Čím jsou listy barevnější, tím více světla rostlina potřebuje!
Listy krotonu jsou samy o sobě skutečným uměleckým dílem. Mají různý tvar a mohou být panašované i celobarevné. V závislosti na konkrétním druhu mohou být sytě zelené, hnědé, červené či žluté a oranžové. Při nesprávné péči však blednou, osychají a nakonec opadávají.
Pěstování krotonu je náročné a vyžaduje určité pěstitelské znalosti
Při pěstování je důležité dodržet pěstební podmínky, které panují v její domovině. Dobře si proto rozmyslete místo, kam rostlinu umístíte, vezměte v úvahu množství světla, které bude moci rostlině dopřát, a také prozkoumejte její požadavky na zálivku a teplotu.
Kroton patří rozhodně mezi světlomilné pokojové rostliny. Má rád nepřímé i přímé slunce a nejlépe se mu daří na západním, východním i jižním okně, kde mu prospívá hlavně ranní a podvečerní sluníčko. Před silným poledním sluncem je vhodné rostlinu chránit mírným zastíněním.
Dalším faktorem, který je třeba vzít v úvahu, je teplota, která by při pěstování krotonu neměla nikdy klesnout pod 16 stupňů Celsia a rozhodně by neměla ani příliš kolísat. Také ho nevystavujte průvanu a zajistěte mu vyšší vzdušnou vlhkost. Ať už zvlhčovačem vzduchu, občasnou sprchou nebo pravidelným rosením.
Se zálivkou buďte opatrní a kroton zalévejte až ve chvíli, kdy substrát trochu vyschne. Přemokření nebo dlouhodobé sucho může být pro rostlinu fatální. Během vegetace rostlinu zalévejte přibližně jednou týdně, během zimy, kdy rostlina odpočívá, zálivku omezte.
Od dubna do srpna kroton přihnojujte speciálním minerálním hnojivem nebo mu dopřej dávku živin pro rostliny s barevnými listy.
Rostlinu nepřemisťujte! Kroton nemá rád změny a na jiné podmínky si dlouho zvyká.
Mladé rostliny přesazujte jednou za rok, starší krotony jednou za 3 až 5 let, popřípadě jim alespoň vyměňte vrchní vrstvu zeminy. Ideální je lehký a dobře propustný substrát bohatý na živiny.
Pozor! Šťáva, která z rostliny vytéká, je jedovatá a dostane-li se na pokožku, může způsobit nepříjemnou vyrážku.
Zdroje:
- https://plantizia.cz/krotonovce/
- https://www.rostliny.net/rostlina/Codiaeum_variegatum
- https://www.sci.muni.cz/bot_zahr/index.php/cs-CZ/2-uncategorised/859-kroton-codiaeum
- https://www.ireceptar.cz/zahrada/kroton-pestovani-30000704.html
- https://www.ceskestavby.cz/clanky/jak-pecovat-o-kroton-listy-zdobnou-krasku-mezi-nasimi-oblibenymi-pokojovkami-29651.html