Jste zde

Pes jako vánoční dárek: Je to opravdu dobrý nápad?

dítě s pejskem pod stromečkem Zdroj:
Sezónu paniky z nakupování vhodných dárků na Vánoce můžeme považovat za oficiálně odstartovanou. Mnohé děti by pod stromečkem rády našly psa a rodiče často pod nátlakem tuto prosbu splní.

1. 11. 2019

Zda je pes jako vánoční dárek vhodný a na co byste měli být připravení, vám prozradí náš článek.

Koupi psa si pořádně rozmyslete

Koupi psa či jiného živého tvora je třeba si dobře promyslet. V první řadě je nutné pochopit, že pes je živá bytost a až potom dárek. Není to klasický materiální dar jako například čtečka knih, z něhož máte radost pár dní, potom vás omrzí a už jen zapadá prachem.

Právě z tohoto důvodu často upozorňují útulky a odborníci na to, abyste psa nekupovali jen z chvilkové rozkoše nebo čistě jen pro potěšení svých dětí. Častým problémem je to, že lidé si neuvědomují, co výchova takového psa obnáší a potom je po pár dnech vrací do útulku nebo v horším případě jen vyhodí na ulici.

Zdroj:

Budete mít na psa dostatek času?

Základem je umět odhadnout, zda máte na chov psa dostatek času. V období vánočních svátků jste vy i vaše děti doma díky dovoleným či prázdninám, a tak se zpočátku budete psovi moci věnovat naplno. Co však v případě, když už Vánoce skončí a vy spolu s vašimi dětmi budete opět pravidelně chodit do práce a do školy?

Je potřebné si promyslet budoucnost a reálně si určit čas, který můžete psovi věnovat. Samozřejmě, pes nevyžaduje péči 24/7, ale musíte ho pravidelně venčit, dávat mu stravu, koupat ho, vybírat klíšťata a k tomu si připočtěte také vybavení (náhubky, oblečky, vodítka) pravidelné návštěvy veterináře.

Podmínky v domácnosti

Další klíčovou otázkou je, zda jsou ve vaší domácnosti vytvořené podmínky pro chov psa. To se odvíjí především od toho, zda bydlíte v domě, nebo v bytě. Pokud bydlíte v domě a máte dobře zabezpečený plot bez děr, tak pes může být klidně puštěný ven, čímž se o něco snižuje potřeba venčení, ale i přesto by bylo dobré, když se s ním sem tam projdete i mimo dvůr a věnujete mu aspoň hodinku až dvě denně.

Do bytu jsou spíše vhodnější menší a krotší plemena. Budou však potřebovat důkladný trénink toho, kde mají vykonávat potřebu a naučit si je tak, abyste po návratu domů nenašli váš byt v stavu jako po výbuchu bomby. Nejde o žádný nesplnitelný úkol – když se psovi budete skutečně věnovat a najdete si dobré rady, jak ho vychovat, váš psík bude poslušný.

Pokud pes bývá v bytě, tak ho také budete muset mnohem častěji venčit, čímž se opět odvoláváme na bod číslo 2, a tedy dostatek času. Menší děti se nedokážou o psa ještě postarat tak dobře, takže počítejte s tím, že ho budete muset venčit vy jako rodiče.

Finanční stránka

Při správné péči a dobrém zdraví se pes může dožít klidně i 10 až 15 roků. Proto si koupi psa musíte promyslet i po finanční stránce. Základem je každodenní krmení, které vás měsíčně vyjde minimálně na stovky korun každý měsíc.

Ke krmení si také musíte připočíst další výdaje – pes potřebuje boudu, respektive svůj pelech, nějaké ty hračky a k tomu se přidávají i návštěvy veterináře.

Zdroj:

Útulek versus chovná stanice

Co se peněz týká, musíte také započítat částku, za kterou psa kupujete. To je silně ovlivněné tím, odkud psa kupujete. Pokud vám nezáleží na plemenu, tak určitě volte útulky. Proč? Nejenže uděláte skutečně dobrý skutek, ale k tomu je adopce mnohem levnější a psi z útulku jsou vděční, že si najdou novou rodinu, a věřte, že vám to dají patřičně najevo.

Jestliže preferujete spíše konkrétní plemeno nebo psa s rodokmenem, tak vaší volbou jsou chovné stanice. Tato alternativa vás vyjde dráž a k tomu byste si měli dobře ověřit, jestli nepodporujete pofidérní chovatele/množitele psů, kteří chtějí na nich pouze vydělat, vychovávají je v bídných podmínkách a psi mají vyšší riziko chorob. Také brzké odtržení od matky může způsobit dokonce až smrt.

Finální rozhodování

Pokud se vám napříč článkem zdálo, že vás chceme od koupě psa odradit, tak to vůbec není pravda. Pokud vy a vaše děti máte kladný vztah k těmto čtyřnohým miláčkům, tak vám pořízení psa udělá skutečnou radost. Chtěli jsme vás spíše upozornit na to, co všechno výchova psa zahrnuje.

Pes bude potřebovat především váš čas, vaši péči a pochopitelně to ovlivní i vaši peněženku. Nekupujte si psa jen z chvilkového rozmaru, protože když psa vrátíte zpět do útulku, zklamete tím nejen jeho, ale i vaše dítě. Když jste si na 100 % jistí, že psa dokážete vychovávat, tak jen v tom případě je to pro vás skutečně dobrý nápad na vánoční dárek.