7. 2. 2025
Stále častěji tak vkládají důvěru do léků, u nichž je hubnutí vedlejším účinkem. Správný lékař by měl tyto medikamenty předepsat pouze v oprávněných a správně indikovaných případech.
Najdou se však i tací, kteří léky typu Ozempic, Mounjaro nebo Wegovy předepisují jako na běžícím páse. Často bohužel neberou v potaz vedlejší účinky a případná rizika, která souvisejí se zdravím pacientů.
A pak je tady druhá skupina lidí toužících nějaké to kilo zhubnout pomocí nějaké té rychle a „instantní“ metody. Ti buď u svého lékaře s žádostí o léky na hubnutí nepochodili, anebo to raději ani nezkoušeli.
A objevili „zázračný“ berberin, který má podle některých zdrojů údajně obdobné účinky jako právě výše zmíněná medikace. Protože má ale každá mince dvě strany, je potřeba se podívat nejen na výhody berberinu, ale také na jeho možná rizika.
Přečtěte si také: Psyllium pomůže s trávením a je skvělým parťákem při hubnutí
Berberin aneb Seznamte se, prosím
Berberin je přírodní látkou extrahovanou z dřišťálu obecného, zlatobýlu, zlatice, kurkumy nebo zázvoru. Tyto rostliny ho obsahují v kůře, kořenech nebo oddencích. Látka má sytě žlutou barvu a používá se i jako přírodní barvivo.
V tradiční čínské medicíně se používá často při léčbě zánětů, hojení ran nebo proti zácpě. Berberinové doplňky stravy podle různých zdrojů údajně snižují i kardiovaskulární rizika, mají pozitivní vliv na hladinu cukru v krvi, pomáhají pacientům s obezitou a působí antibakteriálně.
Proč není berberin na předpis a kolik stojí?
Berberin se prodává zejména v podobě sytě žlutých kapslí po 60, 90 nebo 120 kusech za cca 200 až 350 Kč. Denně se užívá většinou jedna kapsle (vždy ale záleží na konkrétním dávkování přípravku). Protože jsou ale účinky berberinu relativně slabé (viz studie níže), může si ho koupit kdokoliv na internetu nebo třeba v lékárně, a to bez předpisu.
Studií, které by zkoumaly berberin, zatím mnoho není. Většina z nich navíc zkoumala účinky na zvířatech. Ty, které jsou aktuálně dostupné, informují o tom, že užívání 500 miligramů berberinu třikrát denně způsobilo v průměru přibližně 5 kilogramů úbytku hmotnosti a pomohlo odstranit 3,6 % tělesného tuku. Oproti lékům Ozempic, Mounjaro nebo Wegovy jsou tedy účinky berberinu poměrně slabé.
Mohlo by vás zajímat: Zázvorová voda: Tři tisíce let starý zázrak pomáhá s hubnutím i detoxikací
Rizika zažívacích obtíží i poškození mozku!
Stejně jako kterékoliv jiné látky, může i berberin při nesprávném užití způsobit nepříjemné komplikace. Studie hovoří o zažívacích obtížích (typicky průjem, zvracení, nadýmání apod.) i interakci s jinými léky (např. cyklosporin).
Vědci také zjistili, že dětem, které byly berberinu vystaveny, se hromadil v těle bilirubin, což může vést k poškození mozku. Proto by tento doplněk stravy neměly bez porady s lékařem užívat těhotné nebo kojící ženy. V případě zažívacích obtíží je potřeba užívání přerušit a kontaktovat praktického lékaře, který doporučí další postup.
Použité zdroje:
- https://www.zdravotnickydenik.cz/2023/06/nahrada-za-ozempic-berberin-ma-rizika-varuji-odbornici/
- https://www.denik.cz/zdravotnictvi/berberin-zazracne-hubnuti.html
- https://www.herbalus.cz/blog/2192456-berberin-benefity-rizika-nezadouci-ucinky