Jste zde

Nezbytnost odpočinku: proč bychom si ho měli dopřát a jak?

Zdroj: redakce
Spousta lidí si myslí, že odpočinek rovná se lenošení, kterým se jen plýtvá čas. Odpočinek je však pro lidský organismus velmi důležitý a ti, kteří dokáží na chvíli vysadit tak získávají potřebnou energii pro svoje další aktivity.

8. 6. 2018

Aktivní odpočinek

Každému člověku vyhovuje jiný typ odpočinku. Někdo odpočívá rád aktivně a tráví svůj volný čas v přírodě, někomu stačí péče o zahrádku. Skvělým druhem relaxace může být i pěší turistika – lze si zvolit méně či více náročnou trasu, při které si navíc vychutnáte kouzlo krás, které míjíte. Cestou si můžete odpočinout, zastavit a občerstvit se.

Pokud patříte mezi šťastlivce, kteří mají vlastní zahrádku – jistě víte, že pro zahrádkáře péče o zahradu a její výpěstky nikdy nekončí. Zahrádkaření je spojeno s mírnou tělesnou aktivitou a navíc přináší lidem radost z povedeného díla. Pokud zahrádku nemáte a žijete ve městě, stejnou službu vám prokáží truhlíky s bylinkami či sezónními kytkami, které můžete umístit na okenní parapet či na balkón. V některých větších městech vznikají i komunitní zahrady - jde o veřejný prostor, na který mají lidé přístup a kde se mohou volně pohybovat. Často jde o místa opuštěná či zdevastovaná, jejichž obnovou dochází ke zkvalitnění městského prostředí. Veřejný prostor zahrad může být omezen otevírací dobou z důvodu zvýšení bezpečnosti a zabránění vandalismu. Velkou předností těchto zahrad je navíc to, že jde současně o rozvoj společenských aktivit – setkávají se zde lidé, kteří mají společný zájem – tj. pěstovat na záhoncích květiny či zeleninu.

Pokud vám čas ani fyzická dispozice nedovolují využívat svůj volný čas zahrádkařením či pěší turistikou, jistě si najdete chvilku na krátké cvičení během dne. Existují nenáročné sestavy cviků, které vám pomohou uvolnit svalstvo a klouby. I krátké cvičení během práce vám zlepší náladu a občerství mysl.

Pasivní odpočinek

Kdo by si nechtěl po náročném dni sednout do ušáku se šálkem dobré kávy či čaje a s oblíbenou knížkou? Pasivní odpočinek pomůže tělu vypnout a vypustit všechny starosti. Stačí chvilka klidného posezení a snění s otevřenýma očima a rázem se budete cítit odpočatější. Je velmi důležité se každý den zastavit, uklidnit mysl a třeba i přidat cílené prohloubené dýchání s několika hlubokými výdechy a nádechy. Někteří lidé totiž během dne dýchají pouze mělce a toto dýchání nestačí k náležitému prokysličení organismu. Vyzkoušejte a uvidíte, že se lehce zbavíte stresu a napětí.

Další relaxační metody

Existuje spousta dalších relaxačních metod, které mají prokazatelný pozitivní vliv na duševní stav člověka – zvolit můžete např. muzikoterapii či arteterapii. V prvním případě se jedná o metodu, která používá jako terapeutického prostředku hudbu, ve druhém jde o léčebný postup, který využívá výtvarného projevu, tj. tvořivou činnost s výtvarným materiálem.

Ať už zvolíte jakoukoli metodu, přejeme vám příjemný a občerstvující zážitek!