Jste zde

Nezbedné děti a nábytek

Zdroj:

Jste nastávajícími či čerstvými rodiči? Ještě než se vaše dítko narodí, měli byste myslet na jeho bezpečnost. Jak půjde čas, váš malý brouček doposud ležící v postýlce se začne batolit a později chodit, a věřte tomu, že bude hodně zvědavý.

8. 1. 2011

A jak už to bývá, bude zvědavý hlavně na věci, které by měl raději nechat být. Právě proto je nutné v bytě provést několik změn a opatření, které pokud možno minimalizují veškeré potencionální hrozby.

Zákeřná kuchyně

V kuchyni, ač se to na první pohled nemusí zdát, číhá asi nejvíce nebezpečí z celého domu. Je do ní snadný přístup, a nebezpečných věcí je tu požehnaně.

Čisticí prostředky

Nejčastějším problémem bývají chemikálie. Ty si většina lidí umisťuje do skříňky pod dřez, tedy tam, kam se i batole dostane zcela bez problémů. Veškeré chemické látky přemístěte někam, kam se vaše ratolest určitě nedostane.

Nebezpečné nádobí a příbory

Nikdy nenechávejte nože a jiné ostré kuchyňské nádobí povalovat na lince nebo nedej bože ještě blíže k zemi jen tak, bez dozoru. K tragédii by pak nebylo daleko.

Ideální jsou různé zásuvky s držáky určené speciálně na nože, které nebezpečné předměty pečlivě ochrání.

Pozor na opaření

Na klinikách často končí malé děti, které se opařily horkou vodou. Většinou k tomu dojde tak, že si jeden z rodičů ohřeje v rychlovarné konvici horkou vodu na kávu, a co zbyde, to jednoduše nechá na další použití. Pokud ale kabel od konvice kouká přes linku a všimne si toho malé dítko, neštěstí je na světě. Nic mu nebrání za kabel zatáhnout a horkou vodu na sebe svrhnout.

Sklo a porcelán držte z dosahu

Vše, co se dá snadno rozbít, tedy hlavně sklo a porcelán, držte co nejdále z dosahu dětí. Řezné rány se špatně hojí a zůstávají po nich jizvy. Přitom stačí málo – uklízet vše, co se může roztříštit na střepy nebo má ostré hrany, na bezpečné místo.

Celý byt je jedním velkým nebezpečím

Potencionálně nebezpečné může být takřka vše, i takové věci, od kterých byste to nečekali a ani na ně nepomysleli.

Ostré rohy

Téměř každý nábytek má ostré rohy. Upadnout na ně se rovná ošklivému zranění. Za tímto účelem se v obchodech s dětským zbožím i nábytkem prodávají speciální zakulacené krytky rohů. Doporučujeme nasadit je na všechna nebezpečná místa.

Skleněné výplně

Výplně různých skříněk není tak těžké rozbít. Pokud nechcete či nemůžete nábytek se sklem vyměnit za jiný, doporučujeme nalepit na sklo zpevňující folii. Ta na něm nebude vidět, a zajistí, že při větším úderu se sklo nerozsype. Sice se na něm udělá typická pavučina, ale folie udrží sklo pohromadě. Nehrozí tak poranění střepy.

Vyvýšená místa

Stejně snadno, jako se váš drobeček může dostat na různá vyvýšená místa v bytě, může z nich i spadnout. Snažte se proto zamezit přístupu k těmto místům. Typicky jsou jimi různé skříňky, opěradla křesel a pohovek a podobně.

Pozor na okna!

Okna jsou velice nebezpečná. Pokud dítko necháváte bez dozoru, nechejte okna zavřená. Pokud jste s ním v místnosti, klidně větrejte, ale spíše jen na mikroventilaci. Nikdy nevíte, kdy se dítě může v nestřeženém okamžiku dostat k plně otevřenému oknu a tedy krůček od tragédie.

Doplňky interiéru

Také dejte pozor na různé doplňky interiéru. Různé květiny s ostrými trny či listy jako břitva vás mohou překvapit stejně nemile, jako například těžké sošky, obrazy a podobně.

Dbejte na bezpečnost, ať nemusíte litovat

Pokud by se vašemu dítku něco stalo, jistě byste si to nikdy neodpustili. Raději několik let přijměte výše uvedené opatření. Uvidíte, že se vám hned bude žít lépe a nebudete se muset strachovat, co se vašemu potomkovi přihodí.