Jste zde

Než zavoláte instalatéra

instalatér u dřezu Zdroj: Shutterstock
Neodtéká vám dřez, voda nemá tlak, kape kohoutek, potí se bojler, neteče teplá voda, nebo protéká záchod? Pro někoho fatální problém, pro jiného výzva, se kterou se nejprve zkusí poprat sám.

21. 9. 2022

Patříte-li mezi kutily, pravděpodobně je pro vás některý z výše uvedených problémů věc, se kterou se nejprve zkusíte vypořádat sami. A můžete být úspěšní. A nebo také ne. Každopádně existuje pár pravidel, čeho se při opravách vyvarovat.

Správné načasování a zdroje

Nesnažte se to opravit sami v noci nebo o víkendu

Hlavně to nezkoušejte dělat sami během prázdninového víkendu. Je to těžké, protože pravděpodobně pracujete v běžné pracovní době a víkend je jediná doba, kdy máte čas. Musíte však mít na paměti, že instalatéři mají také víkend a pokud se oprava nezdaří, jedinou vaší šancí pak bude instalatér pohotovost, která funguje 24/7. Tuto výhodu ale budete mít jen v případě, že bydlíte v Praze. 

Nespoléhejte na informace pouze na YouTube nebo internetu

Není pochyb o tom, že YouTube, blogy a weby pro kutily jsou plné užitečných informací. Problém je, že pokud se na ně budete úplně spoléhat, můžete se dostat do problémů. Důvodů je několik. Video nebo blog byly vytvořeny v jiném městě nebo státě. Kdokoli může přispívat online. Někdo, kdo nemá licenci a není vyškolený ve standardech instalatérského kódu, může stejně snadno psát blog jako profesionální instalatér. Rozpoznat rozdíl může být obtížné. 

Správné vybavení

Uvědomte si, že možná nemáte správné nástroje

Instalatéři používají specializované nástroje k opravě problémů s instalací. Většině z nás tyto specializované nástroje neleží v garáži, takže kreativním způsobem používáme něco, co máme. I když je kreativita zdravá, použití nesprávného nástroje může způsobit větší škody nebo znamenat, že něco není správně sestaveno. Buďte velmi opatrní a zeptejte se svého instalatéra, co byste měli použít, pokud si nejste jisti.

Možná máte doma čistič odpadů, hasák, kleště nebo lepicí pásku. Jako první pomoc je to skvělé, ale málokdy toto vybavení vyřeší celý problém. Ideální je zhodnotit, jestli svým umem a vybavením dokážete problém vyřešit, nebo jen oddálit. 

Než se pustíte do projektu, nezapomeňte vzít v úvahu rizika. Než se o to pokusíte sami, zavolejte instalatérovi a požádejte ho o radu. Nespoléhejte pouze na internet a nikdy si nenajímejte nelicencovaného instalatéra nebo kutila. A nikdy nezapomeňte, že je levnější zaplatit za to, že to uděláte jednou, než to dělat dvakrát.