Jste zde

(Ne)tradiční pomocníci při práci na zahradě. Čím se vybavit na další sezónu?

Zdroj: www.hornbach.cz
Aby práce na zahradě nebyla dřina, je dobré používat nářadí i motorové pomocníky. Proč se vyplatí koupit kvalitní hrábě, motyky, rýče, vidle nebo zahradní nůžky? Protože přední výrobci přizpůsobují jejich ergonomii tak, aby práce s nimi byla pohodlná.

25. 3. 2018

Pilky a pily

Při řezání a prořezávání stromů a keřů s kvalitní pilkou a pilkou po dědečkovi pocítíte velké rozdíly. Při výběru nového vybavení se zaměřte na to, k čemu budete pily používat, protože se vyrábějí v různých velikostech a tvarech a s různými pohony. Rámové zvládnou větší větve, se šavlovými se dostanete i do malých prostor. Motorové řetězové pily použijete při kácení menších stromků a k řezání dřeva na táborák.

Stále více elektrických, řetězových pil a ocasek je dnes akumulátorových. Výkon mívají stejný jako nižší třídy motorových pil, ale pro zahradní práce jsou naprosto dostačující. Obrovskou výhodou akumulátorových strojů je jejich velmi tichý chod. Takže můžete prořezávat stromky i v neděli bez toho, abyste hlukem rušili sousedy. Navíc můžete akumulátory používat i pro jiné zahradní přístroje.

Zdroj: www.hornbach.cz

Nůžky mějte vždy po ruce

S údržbou keřů a živého plotu vám pomůžou motorové nůžky na živý plot. Dlouhá lišta zaručí, že váš plot bude, „jako když střihne“. Opět jsou k dostání se všemi variantami pohonů. Na údržbu trávníku se hodí akumulátorové nůžky se kterými bez větší námahy dostřihnete detaily kolem záhonů nebo plotů.

Zpracujte vše, co vám zahrada nabízí

Pokud doma netopíte dřevem a místo velkého ohně raději ze zbytků uděláte kompost, pomůže vám drtič větví.

Zdroj: www.hornbach.cz

Dokáže zpracovat větvičky a větve až překvapivých průměrů na malé třísky, vhodné do kompostu. Kompost nemusí být jen hromada někde v koutě zahrady. Vzhlednější variantou je kompostér, který navíc urychluje proces kompostování rostlinných zbytků.

Sekery

Pro zpracování dřeva na zahradě je výhodné vlastnit několik druhů a velikostí sekyr. Tvar a velikost sekery dokáže výrazně ovlivnit namáhavost a kvalitu práce. Moderní sekery mají polyamidová topůrka, která jsou při správném použití prakticky nezničitelná.

Zdroj: www.hornbach.cz

Dokonalý trávník snadno a rychle

Při výběru sekačky zvažte především rozlohu pozemku. S malou sekačkou na velké ploše se budete při práci trápit. Koupíte-li sekačku na trávu nepřiměřeně velikou, tak zbytečně přeplatíte a budete se zase jen trápit. Většinou používáme sekačky s noži, které trávu sbírají do koše nebo ji mulčují a nechávají na pozemku. Sekačky bubnové a lištové sekanou trávu nerozdrtí a tráva je pak vhodná na sušení.

Tak trochu zvláštním druhem sekačky je zahradní traktorek. Kromě sekání jej můžete využít i jinak, například na něj připojit malou vlečku. Když máte zahradu převážně travnatou a holdujete nakrátko posekanému trávníku, můžete si dopřát programovatelnou solární, a nebo akumulátorovou sekačku.

Zdroj: www.hornbach.cz

Dalším vhodným doplňkem k sekačce je vyžínač nebo rovnou křovinořez. Vyžínač pomůže tam, kam už nedosáhla sekačka. S křovinořezem zase upravíte terén, na který si se sekačkou netroufnete.

Spadané listí vysajte a půdu provzdušněte vertikutátorem

Při sběru spadaného listí oceníte zahradní vysavač, případně jeho kombinaci s fukarem. Odpadne vám tak náročné hrabání. Jenže hrabáním se také protrhávají kořínky, mechy a provzdušňuje svrchní vrstva půdy. I s tím si ale poradí další dva zahradní pomocníci. Vertikutátor pomocí rotujících nožů hravě zastoupí hrábě. Podobně, ovšem do větší hloubky, své nože zaryje rotavátor. Rozbije hroudy a provzdušní záhon. Motyku i svá záda můžete nechat odpočívat.

Zdroj: PR článek společnosti HORNBACH