Jste zde

Nepodceňujte úklid koupelny, je doslova líhní bakterií

patchwork koupelna Zdroj: www.bigstockphoto.com
Vaše koupelna je rájem na zemi pro miliardy bakterií, ale také plísně a některé houby.

4. 3. 2021

Pravda, některé druhy bakterií s námi žijí v symbióze, nebo nám dokonce mohou být za určitých okolností příznivé, přesto je lepší udržovat koupelnu v takovém stavu, aby se v ní bakterie příliš nemnožily.

Pozor na zbytečnou vlhkost

Úplně jednoduchou věcí, kterou může každý z nás dělat, je udržovat koupelnu bez vlhkosti. Právě tu na ní totiž bakterie milují. Třeba mokré ručníky je proto dobré sušit jinde. Nejlépe, pokud takovou možnost máte, na balkoně nebo za oknem. Pomůže také, pokud nebudete nechávat mokré umyvadlo. Po umytí rukou jej otřete houbičkou a při úklidu jej po vydezinfikování pořádně osušte.

Podobná pravidla platí i pro sprchové kouty a vany. Zejména vana je pro bakterie doslova prostřený stůl, obzvláště pokud voda z ní příliš neodtéká. Ve vaně totiž zůstanou různé organické nečistoty spolu s mastnotou z mýdla a odumřelými mikročásticemi vaší pokožky. Nehledě na odpad samotný, kde se k výše zmíněnému přidávají ještě vlasy a chlupy. Odtok i vanu je tedy třeba často a účinně čistit. A nejlépe i dezinfikovat.

Při dezinfikování byste neměli zapomínat na baterie. Vanová baterie je většinou jedno z nejteplejších míst v koupelně, které je navíc přímo ve středu vší vlhkosti. Zejména pokud holdujete dlouhým horkým koupelím. Přestože vypadá baterie na první pohled nehostinně, právě na ní se snadnou líhnou nové bakterie.

Větrejte a vysoušejte

Po koupeli byste měli nechat otevřené dveře, případně okno do světlíku, aby se místnost mohla sama vyvětrat a vysušit. Pokud můžete, vybavte koupelnu vhodnou ventilací nebo vysoušečem vzduchu, seberete tak bakteriím, ale i plísním a mykózám vítr z plachet. Preventivní opatření je v tomto případě bezkonkurenčně nejlepší variantou.