Jste zde

Montáž hliníkové pergoly krok za krokem

Montáž hliníkové pergoly krok za krokem PR Zdroj: Zahrada Ježek
Hliníkové pergoly jsou stále oblíbenější stavby, a to především díky svému modernímu vzhledu, odolnosti, minimální údržbě a snadné montáži.

26. 1. 2024

Samonosné hliníkové pergoly mohou být volně stojícím prvkem v zahradě nebo funkčním venkovním prostorem obytného domu.

Záleží jen na vás, jaký typ pergoly vám bude vyhovovat. Vybírejte podle vlastních preferencí a finančních možností. Důkladné srovnání nabídek vám pomůže najít optimální kombinaci kvality a ceny. Výběr typu pergoly určuje i její montáž. Volně stojící pergoly musí být pevně ukotveny k vybranému podkladu, pergoly u domu jsou kotveny nejen do podkladu, ale i do stěny domu.  

Volně stojící pergoly

Dříve byly velmi oblíbené dřevěné pergoly, které je však nutné udržovat, proto jsou v současné době preferovány moderní hliníkové konstrukce, které jsou lehké a především bezúdržbové. Hliníková konstrukce však nemá takovou nosnost, jako konstrukce dřevěná, je tedy nutné zvolit lehčí střešní krytinu.  

Montáž volně stojící pergoly

Volně stojící pergolu je nutné ukotvit k podkladu, který by měl v rovině a správně vyměřený. Aby byla instalace co nejjednodušší, bývají již připraveny pro instalaci k betonovým patkám, které zajistí stabilitu stavby. V případě, že nechcete použít patky, můžete zvolit zemní vruty. Podobným způsobem se kotví i zahradní domky.

obrazek2.png

pergola ke zdi domu
Zdroj: 
Zahrada Ježek

Pergoly ke zdi domu

Protože jsou tyto pergoly součástí obytného domu, měly by být vybírány tak, aby nejen ladily ke vzhledu stavby, ale také aby neomezily přistup světla do vnitřních částí domu. Moderní bioklimatické pergoly jsou designovým a zároveň funkčním prvkem, který vám vyřeší problém s nedostatkem světla. Lamely jsou pohyblivé a reagují na změnu počasí. Další možností je pak polykarbonátová nebo skleněná střecha, která propouští dostatek světla.

Montáž pergoly ke zdi domu

Pokud pergolu kotvíte ke stěně domu, musí být v místě ukotvení pevný materiál. Je třeba počítat i se zateplením fasády, kdy by se mohl vytvořit tepelný most a vznikat vlhké mapy. K tomuto účelu jsou vytvořeny kotevní sady, které jsou vhodné pro daný druh materiálu a zateplení. 

Vdechněte pergole osobitý styl

Pergola nemusí poskytovat jen stínu nebo ochranu před počasím, ale může se proměnit i v relaxační zónu. Stínící tkaniny zaručují dostatečnou ochranu před sluncem, ale chrání i před větrem a poskytují soukromí.  Vyrábějí se v různých barvách a jsou velmi dekorativní. Pohodlný zahradní nábytek vám zase poskytne příjemný odpočinek a posezení s rodinou a přáteli. U samostatně stojících pergol můžete použít jako dekoraci i pnoucí rostliny.