Jste zde

Moderní kuchyně

25. 12. 2011

Jak vypadá moderní kuchyně? V dnešní době je to těžká otázka. Vždyť možností, v jakém stylu svou kuchyň zařídit, jsou díky široké nabídce trhu stovky. A pod pojmem moderní kuchyně si každý představuje úplně něco jiného. Moderní kuchyně by každopádně měla splňovat několik základních pravidel.

Při zařizování kuchyně byste si měli v prvé řadě uvědomit, že právě kuchyně je srdcem domu, nebo bytu. Právě tady, v kuchyni, byste neměli šetřit a dopřát si kvalitní materiály, které něco vydrží.

Moderní kuchyně by v sobě také měla snoubit funkčnost a design. Není nic horšího než mít krásnou kuchyňskou linku, u které ale neradi vaříte, protože vás z nízko položené pracovní desky bolí záda. Z toho ostatně vyplývá další požadavek na současnou moderní kuchyni. Měla by splňovat základní ergonomické požadavky.

Moderní kuchyně musí splňovat požadavky na ergonomii

Třeba pracovní deska pro průměrně vysokého člověka (tj. 165 centimetrů) by měla být ve výšce zhruba 90 centimetrů nad zemí. Vše by mělo být v dosahu. Ne příliš vysoko, ne příliš nízko, ani ne daleko.

Někteří tvrdí, že základem moderní kuchyně, je její praktické rozdělení na pět zón, které následně usnadňují práci a orientaci a tím i šetří čas. Jde o zóny zásobovací, ukládací, přípravnou, varnou a mycí.

Jak by měla moderní kuchyně vypadat po stránce materiálů, dnes také není striktně dáno. Jen je třeba dbát na jejich kvalitu. Kuchyně v obchodních řetězcích sice mohou vypadat na první pohled krásně a designově vyvedeně, kvalitou je nicméně předčí ty ze specializovaných kuchyňských studií.

Moderní kuchyně – inspirujte se!

Moderní kuchyně klidně může být vyvedena převážně v klasické bílé barvě, černá pak symbolizuje eleganci, dřevo působí teple a útulně. V posledních letech si stále větší oblibu získává nerez, tady je ale potřeba si uvědomit, že jeho údržba zabere poměrně dost času – pokud chcete, aby se krásně leskl a nebyl plný šmouh.

Pokud jste stále na vážkách a nevíte, co si se svojí kuchyní počít, pak nabízíme inspiraci v podobě článků:

Ostatně kuchyním se dlouhodobě věnujeme v rubrice Kuchyně.

Autor: redakce