Jste zde

Patříte mezi milovníky knih? Vymazlete si svůj domácí čtecí koutek!

Zdroj: onekindesign.com
Taky se vidíte u šálku něčeho horkého s knihou v ruce vtažení do napínavého příběhu? Buďte nároční na svůj čtecí koutek. Je to přece jen startovací místo do světa fantazie.

20. 11. 2020

Kde při zařizování perfektního čtecího koutku začít? Výběrem toho správného místa. Mělo by být stranou ruchu v bytě, protože není nic horšího, než když vás na jedné stránce někdo třikrát přeruší. Vyberte si také pokud možno místo blízko přirozeného zdroje světla. Ideální koutek se skrývá blízko knihovničky (je dobré mít zdroj na blízku) a má dostatečný prostor na křeslo, stolek a lampu.

Podkrovní prostory k podobnému využití přímo vybízejí.Zdroj: mamapjblog.com

Jaký nábytek mám vybrat?

Především to chce velmi pohodlné křeslo. Je možné, že zde strávíte i několik hodin v kuse. Zapřemýšlejte nad tím, jestli by se to místnosti nevešla malá lenoška nebo alespoň podnožka. Lampa by měla mít jasné světlo, neměla by vás ale oslepovat. Vybrat si můžete například menší stolní lampu, která dodá místnosti intimnější ráz. A v neposlední řadě nepodceňujte stolek. Někam přece budete chtít odložit kávu nebo něco malého na zub.

A co když chci víc?

Máte-li tu možnost, můžete si vybudovat speciální místo pro čtení tak, aby se stalo přirozenou součástí místnosti. Vybrat si můžete například místo pod oknem nebo niku ve zdi. Do ní vyberte vhodný gauč, který obložte polštáři. Nezapomeňte na odkládací prostory. Toto řešení je často mnohem jednodušší, než se původně zdá. Pokud máte navíc známého truhláře, máte napůl vyhráno. Existují také knihovničky, které mají čtecí koutek přímo řešený v rámci jednoho kusu nábytku.

Co s místem, které nejde efektivně využít? Vytvořte v něm čtecí koutek.Zdroj: mamapjblog.com

Jaké barvy se hodí?

Samozřejmě záleží na tom, jak vypadá váš byt. Do místnosti hýřící barvami budete těžko zakomponovávat černobílou čtecí zónu. Jestliže si ale můžete vybrat, dejte přednost uklidňujícím tónům barev. Místo můžete ladit do kombinace modré a bílé, či do tmavých barev, které vám pomohou se pohroužit do děje na stránkách.

Častokrát potřebuje místo jenom pohodlné křeslo a lampu.Zdroj: bhg.com

Na co nemám zapomenout?

Na detaily. Čtecí koutek je především relaxační zóna. Dopřejte si pro to dostatek měkkých poštářů a hřejivou deku. Na stolku můžete mít zapálené čajové svíčky a pro všechny případy připravenou skleničku na víno. Pak už jen zbývá skvělá literatura.