Jste zde

Malý byt: jak ho zařídit a vytěžit z něj maximum?

pohovka v malém bytě Zdroj: Bigstockphoto
Každý, kdo někdy žil v malém bytě, ví, že je třeba zvážit každý centimetr čtvereční a celý prostor zařídit maximálně efektivně. Podívejte se s námi na vychytávky, s nimiž nebudete litovat, že jste si svoje malé útočiště pořídili nebo pronajali.

8. 4. 2021

Cílem vašich úprav musí být pochopitelně získání co největšího prostoru, a to reálně i opticky. Napomohou vám k tomu nejrůznější zástěny, příčky či posuvné dveře, vhodně zvolený nábytek a důležitou roli sehrají barvy, jimiž vymalujete. 

Základem je vycházet z dispozic bytu

Byt jako takový nepředěláte. Zdi zbourat (většinou) nemůžete a také nemůžete nové přistavět, tedy za předpokladu, že není byt váš a nemáte potřebné povolení. Záleží tedy na tom, kolik má místností, kde budete muset vtěsnat vybavení dvou místností do jedné a kolik toho vůbec budete moci použít.

U 1+kk není moc o čem diskutovat, do jedné místnosti se v tomto případě musí vejít gauč, na němž se vám bude dobře sedět i spát, nebo postel, kterou každé ráno pečlivě sklidíte, aby mohla posloužit i jako gauč. Zároveň tu musíte mít stěnu s televizí, konferenční stolek a aspoň malý jídelní stůl se dvěma židlemi (i když jste sami, návštěva jistě někdy přijde). 

bigstock-new-kitchen-and-living-room-co-137241569.jpg

kombinace materiálů v malém bytě
Zdroj: 
Bigstockphoto
Bydlíte-li v garsonce, můžete jednotlivé zóny oddělit alespoň barevně a použitím různých materiálů.

Výjimkou není ani 1+kk, které má větší dispozice, než je obvyklé – může jít například o dvě spojené místnosti. Pak je na místě pořídit si zástěnu, instalovat posuvné dveře, případně rozdělit dvě části prostoru nábytkem.

A rozdělovat nemusíte jen horizontálně, vyzkoušet to můžete i vertikálně, a to s patrem, na němž budete mít postel, možná spíš jen matrace. Na spaní zde bude prostoru dost a v dolní části místnosti si ho ušetříte.

U 1+1 už musíte přemýšlet, co s čím spojíte. Zůstane místnost s kuchyňskou linkou jen kuchyní s větším jídelním stolem, se židlemi a potřebnými skříňkami, nebo vsadíte na menší stolek, případně jen stolek konferenční, sedačku a k tomu skříňku s televizí? Budete mít ve druhé místnosti jen ložnici a úložné prostory, nebo spojíte ložnici s obývacím pokojem? 

Naše rada: Vhodnější je spojit obývací pokoj s kuchyní a ložnici ponechat samostatně. Získáte tak na spaní klidnou zónu a nebudou vás rušit například domácí spotřebiče (spát v jedné místnosti se zapnutou pračkou asi není nic, po čem byste toužili).

Jak na barvy v malém bytě? Dejte přednost světlým tónům

Specifičnost malého bytu bychom měli ctít i při výběru barvy výmalby. Zapomeňte na tmavé barvy – na černou, syté odstíny zelené, hnědé, červené, fialové, šedé a další. Vsaďte na bílou, světle žlutou či oranžovou, tyto barvy prostor prozáří a opticky zvětší. 

bigstock-d-rendering-living-room-inter-132030527.jpg

kuchyňský bar
Zdroj: 
Bigstockphoto
Z postele jen pár kroků ke kuchyňské lince... myslete na to, že by vás při spánku neměly rušit spotřebiče.

Barvy můžete využít i k potřebnému oddělení prostor s odlišnými funkcemi, třeba u zmíněného 1+kk s většími dispozicemi. Zatímco kuchyň spojenou s obývacím pokojem můžete vyvést v jedné barvě, do prostoru sloužícího jako ložnice můžete zvolit jinou, případně si ponechte jednu barvu ve dvou odlišných odstínech.

U barev obecně platí, že by měla být nejtmavší podlaha, světlejší zdi a nejsvětlejší strop.

Výběr nábytku do malého bytu může být věda

Podle vertikálního barevného rozložení zařiďte i nábytek – ideálně v odstínu, který bude světlejší než podlaha a zároveň tmavší než strop. Víme ale, že to často opravdu nejde.

U nábytku je nutné dbát spíše na to, aby nepůsobil masivním dojmem. Vhodné je pořídit si nábytek z lamina či dýhy. Masivní nábytek je prostorově výraznější, ale ani ten, který se ho jen snaží napodobit, vás příliš neuspokojí – opticky. Dejte si při výběru pozor také na to, aby nebyl moc zdobený, ale spíš měl rovné linie. I to hraje po optické stránce roli.

bigstock-133795208.jpg

samolepky na zeď
Zdroj: 
Bigstockphoto
Vejde se vám do malého bytu postel? Gratulujeme, spousta majitelů a nájemců takové štěstí nemá.

V malých prostorách je lepší mít nižší nábytek než ten vyšší. Nad nízkou stěnu se dá například přidat několik poliček a místo působí lépe, než kdybyste sem postavili velkou skříň. Zároveň nezapomeňte využít celé výšky místnosti a pořídit si třeba vysoké regály, které mohou sahat klidně až ke stropu a nacházet se i nad oknem.

Nikdy však nedávejte věci přímo před okno. Opticky byste přišli o prostor a ještě by se dovnitř dostávalo méně světla, což rozhodně nepotřebujete. Čím více světla, tím lépe. Jakmile je ho málo, z vašeho pěkného bytu se stává tmavá kobka.

Vybírejte si také především nábytek, který poskytuje úložné prostory – každý kousek se počítá. Není totiž nic horšího, než když máte hodně věcí na malém prostoru a máte je všechny na očích. 

S doplňky opatrně

Méně je někdy více. S malým bytem a doplňky v něm to platí dvojnásob. Pořiďte si nějakou živou rostlinu a zbylé doplňky volte malé. Čím více doplňků, tím větší nepořádek a méně místa. A také si asi umíte představit, jak by v malém bytě vypadaly třeba velké hodiny.  

Mezi doplňky, které by ve vašem bydlení neměly chybět, patří zrcadlo. To totiž opticky zvětšuje a prosvětluje prostor.

bigstock-small-comfortable-room-104262653.jpg

gauč s výraznými polštářky
Zdroj: 
Bigstockphoto
Při malování malého bytu myslete na to, že barvy by měly být světlé.

Zaměřte se na osvětlení

Jak jsme již konstatovali v souvislosti s okny, světla musí být v malém bytě spousta. Okna nestačí, proto musíte světlost bytu podpořit umělým světlem, a tedy vhodným osvětlením. Nespoléhejte jen na centrální světlo na stropě a už vůbec si nepořizujte velký lustr. Vsaďte na lampičky a decentní bodová světla.

Promyslete malý byt do detailů

Stěhujete-li se do malého bytu, přemýšlejte o každém místečku a smysluplně ho využijte. I když to bude asi chvílemi připomínat hru Tetris, důmyslné uspořádání časem stoprocentně oceníte.

Mam velmi maly byt cca 19m2 s minikuchyni, malou koupelnou a predsini.
Prvni vec kterou jsem zamitl je gauc a misto na televizi (k cemu TV?). Posezeni pro navstevy je reseno skladacima zidlema a skladacim stolem. Jidelni, konferencni stolek a dve zidle je taky nesmysl. Co clovek potrebuuje je dostatecne velky pracovni stul, kvalitni zidle a spousta ulozneho mista ktere jsem vyresil moblozenim 3 sten hlavniho pokoje skrinemi na miru. A zbyl i prostor pro klimatizaci, tak potrebnou v horkych letech.

Jinak souhlasim s nabytkem az na to ohledne jeho vysky. Ten ulozny prostor je treba a kdyz je nabytek vyresen dobre tak ani nezmensuje mistnost. Prave naopak, vizualne mam v byte vice mista nez kdyz byly skrine nizke.

Osvetleni - ve strope zabudovana ledkova svetla, neprekazi, malo spotrebuji a dobre sviti.