Jste zde

Kauza garáž: Poradíme, jakou vybrat dlažbu i jaká vrata

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Automobil je dnes běžnou součástí života, a k tomu se váže i nutnost parkovacího místa. Nejkomfortnější možnost je bezesporu garáž u vlastního domu či bytu. Garáž může být součástí domu, nebo stát naopak samostatně.

18. 1. 2017

Výhodou garáže, která je součástí půdorysu domu, jsou ušetřené finance i stavební materiál včetně úspory zastavěné plochy. K dalším bonusům takovéto garáže patří možnost přecházet suchou nohou z garáže do domu, což je praktické při stěhování větších břemen či nošení nákupu. Ocení to i rodiny s malými dětmi. 

Příjezdová cesta do garáže 

U takové garáže je pak vhodné pořízení exteriérové dlažby, jelikož společně vytvářejí celkový vzhled domu, mimo to je i důležitým funkčním prvkem, jehož výběr i instalaci není radno podceňovat. Dlažby obecně rozlišujeme na umělé a přírodní, které se následně dělí na interiérové a exteriérové. Rozdílnost těchto dlažeb a jejich užitné vlastnosti předurčují jednotlivé typy dlažeb ke konkrétnímu využití. 

Některé se hodí na terasy, další na chodníky, k bazénu nebo právě na příjezdovou cestu ke garáži. Exteriérovou dlažbu je lépe volit protiskluzovou a mrazuvzdornou, ta pak nemá sebemenší problém s klimatickými změnami během střídání ročního období. 

Garážová vrata by měla korespondovat s celkovým vzhledem domu.Zdroj: www.udosk.sk

Moderní garážové brány

Když vybíráte bránu, záleží na tom, zda garážová vrata sousedí s vchodovými dveřmi do domu, nebo zda garáž stojí samostatně. Při výběru moderní garážové brány nejde pouze o její vzhled, ale také zabezpečení objektu. Taková brána musí splňovat určitá kritéria na bezpečí, dále zmírnění zvuků, zateplení a další. 

V potaz bereme i technickou stránku – tedy to, zda se jedná o vrata sekční, rolovací či posuvná. Předem zvážíme i to, zda dáme přednost vratům, která se budou otevírat mechanicky, či na dálkové ovládání. Většina moderních garážových bran disponuje pokročilým mechanismem pro automatizaci, mají velmi tichý provoz a jiné nadstandardní funkce. 

Materiál garážových vrat

Vrata se dnes vyrábějí v neomezené škále různých materiálů, od laminátu, kovu, dřeva, hliníku po zinek. Dřevěná garážová vrata mají mimo luxusního designu i propracované technické provedení. Někdy bývá docela problém, sousedí-li garážová vrata s vchodem do domu sladit jejich vizuální efekt. Máte-li dveře do domu dřevěné a garážovou bránu jiného materiálu, stačí mnohdy jen doladit ve stejném duchu drobnými prvky. Patří sem například kliky na dveře, ozdobné kování a jiné detaily. 

K těm nejvíc vyhledávaným patří stále ocelová vrata. Nevyžadují žádné opravy, lakování, nejsou náročná na údržbu a mají dlouhou životnost. Stejně tak i laminátové brány nekladou nároky na údržbu a jsou odolné.