Jste zde

Japonské umění furoshiki: Zabalte letos na Vánoce dárky opravdu originálně!

Zdroj: Katorisi, Wikimedia Commons

Dokonalou tečkou precizně vybraného dárku je jeho balení. Zapomeňte teď na chvíli na barevný balicí papír a lesklé stužky a vyzkoušejte staré japonské umění furoshiki. Hrou šátků docílíte originálního vzhledu svého dárku a věnujete maličkost navíc.

20. 12. 2013

Japonské ministerstvo životního prostředí dlouhodobě vyzývá obyvatele země vycházejícího slunce, aby se vraceli ke staletým tradicím. Při obdarovávání doporučuje ministr sáhnout po furoshiki. Krom toho, že dárek zabalený v šátku lahodí estetickému cítění, je totiž také ekologičtější.

furoshiki - Japonsko - šátky

Nejčastěji se k furoshiki používají pevné hedvábné šátky. Zdroj: Friedensreich Hundertwasser, Wikimedia Commons

Z lázní do ulic

Původně se furoshiki vyvinulo v lázních, kde si návštěvníci balili oblečení do látkových uzlíčků. Odtud to byl k balení darů už jenom krok. Nepředstavujte si ale obyčejný balíček, s jakým šel Honza do světa. Furoshiki dbá na vzhled, ale i na praktickou stránku, takže se šátky často vážou tak, aby se dala zásilka i snadno přenášet. V tradičním Japonsku se k různým účelům obdarování používaly jiné motivy. Častěji šlo o abstraktní vzory. Dnešní furoshiki móda je víc názorná a používá zářivější barvy.

furoshiki - Japonsko - šátky

Japonci pomocí furoshiki balí nejenom dárky, ale používají balení do šátků i při nákupech nebo piknicích. Zdroj: Kunchan, Wikimedia Commons

Jak na to?

Obchodů, které prodávají furoshiki šátky je v Japonsku velké množství. Sehnat jdou i na internetu (a to i v Česku), ale pokud chcete někomu udělat radost po japonsku, nemusíte objednávat online či se shánět po letence přes půl světa. Stačí si vybrat pevný šátek a najít si například na Youtube.com návod. Vázání furoshiki je velmi snadné a zvládne ho i začátečník. Japonci dokážou do šátku vměstnat nejenom obyčejný balíček, ale i lahve či celý sobotní nákup. Důležité ale je, že dárek v takto originálním balení nikdo nepřehlédne.

Zajímají vás i další moderní trendy? Přidejte se k nám na Facebooku a budete pořád v obraze!