Jste zde

Jak zazimovat zahradu krok za krokem

zazimování jehličnanu Zdroj: Bigstockphoto
Teplé podzimní dny jsou ideálním obdobím pro zazimování zahrady. Neponechejte nic náhodě a začněte s tím dříve, než přijdou první večerní mrazíky.

15. 10. 2021

Pamatujte, že co uděláte na zahrádce před zimou, jí nejen velmi prospěje, ale na jaře se vám vaše péče mnohonásobně vrátí. Zahrada se vám odvděčí svou krásou. Pokud máte velikou zahradu, je důležité si celý proces důkladně promyslet a udělat si zazimovací plán. Při jeho tvorbě vám může pomoci i následující text.  Začít můžete s úpravou trávníku. 

Trávník

Nejvhodnější dobou k přípravě trávníku na zimu je měsíc říjen. Než svůj trávník před zimou naposledy posečete, věnujte se odstranění nežádoucího porostu. Vyplejte všechny nezvané rostlinky, jako jsou jetele, mlíčí, bodláčí a další. Pokrokovější pěstitelé trávníku mohou využít i metody vertikutace (jde o prořezání travních drnů a zbavení travní plsti) nebo aerifikace (to je hloubkové provzdušnění speciálními vidlemi).  

Když máte vypleto, shrabejte vnější nanesené nečistoty, jako jsou odumřelé části rostlin a napadané listí.  Před zimou je důležité trávník přihnojit přípravkem s vyšším obsahem draslíku, aby měl na zimu dostatek živin. A pokud plánujete i úpravy povrchu např. zarovnání či zasypání, je právě podzim tou nejvhodnější dobou. Nakonec trávník naposledy posekejte.  

bigstock-child-and-rake-in-autumn-garde-428348663.jpg

dítě pleje trávník
Zdroj: 
Bigstockphoto
Raději neplejte trávník ručně, mohli byste poškodit jeho kořenový systém.

Okrasné květiny

Okrasné trávy před zimou není potřeba seřezávat. Velmi dobře jim prospěje svázat je dohromady, aby se pod tíhou sněhu nepoškodily a nepolámal je ani silný vítr.

Nejprve si zmapujte, jaké okrasné květiny v zahradě vlastně máte. Každá rostlinka totiž potřebuje jiný druh pozornosti. Některé trvalky zvládnou zimu docela dobře s minimem péče. Většinou je stačí ponechat na zimu celé i s jejich uschlými částmi, které je v zimě dostatečně ochrání před mrazem. Náchylnější trvalky, jako například kopretiny či chryzantémy, je ale rozhodně lepší zakrýt celé. Použijte chvojí, listí nebo mulč.   

Chvojím, listím nebo také mulčem přihrňte rostliny, které jsou náchylné k omrzání. Rozhodně tedy jahodníky, juky, pivoňky, různé okrasné keře a určitě také růže, které můžete zakrýt světlou textilií.

bigstock-large-bush-of-large-leaved-hyd-429752441.jpg

hortenzie
Zdroj: 
Bigstockphoto
Hortenzie na podzim nestříháme, pokud chceme, aby nám příští rok bohatě rozkvetly.  

Keře

Před zimou postačí keře nechat v jejich suché podobě.  Nezastřihovat, nezkracovat ani neseřezávat. Choulostivějším keřům, jako je zlatý déšť, hortenzie nebo ibišek udělá dobře, když na kořeny nahrnete větší množství hlíny či rašeliny, použít můžete také chvojí. Před mrazem by takové opatření mělo keře ochránit dostatečně. 

Stromky

Ovocné i okrasné stromky se potřebují ochránit před nájezdy hladové zvěře. Pokud máte tedy zahradu v dosahu lesní zvěře, omotejte kmeny stromků pletivem. Zabráníte tím jejich poškození.

Dřeviny pocházející z podobných podmínek jako jsou ty naše, přezimují bez větších problémů. Citlivější mohou být mladší rostlinky, kterým pomůžeme navrstvením zeminy nebo listí. Příkladem jsou mladé broskve, které dobře ochráníme tím, že je zabalíme do geotextilie.

Jehličnaté a listnaté stromy vyžadují speciální péči spíše na jaře. Na zimu postačí, když seříznete suché větve.

Záhony

Záhony zbavte veškerého plevele a před zimou je stačí pouze zrýt. Žádné další úpravy nepotřebují. Pozor! Pro rytí záhonů totiž platí, že čím později je zryjete, tím lépe. Pokud to uděláte příliš brzy, vytvoříte tím dobré podmínky pro rozmnožování slimáků. Ti totiž kladou vajíčka právě na podzim do čerstvě zrytých záhonů. 

bigstock-experienced-farmer-gets-better-401049335.jpg

rytí záhonů
Zdroj: 
Bigstockphoto
Rytí záhonů přenechejme spíše mužské části rodiny.

Živý plot

Pokud máte na svém pozemku i živý plot, konec října je tou nejvhodnější dobou k jeho zastřižení. Větvičky, listí nebo mulč použijte k pokrytí kořenů. Mráz může poškodit i vzrostlý živý plot, mulč navíc zabrání růstu plevelů v příští sezóně.

Vodní zdroje

Myslete také na péči o pomůcky k zavlažování. Na zimu vypněte uzávěr vody. Hadice demontujte a vylejte z nich zbytky vody. V opačném případě by je mráz mohl nevratně poškodit.

Nadstavce a koncovky uložte na zimu v suché místnosti. Nádoby na sběr vody vylejte, otočte a zakryjte. Pokud jsou plastové, dobře je ukotvěte, aby vám je neodfoukl silný vítr.
Všechny ostatní zahradní pomůcky a nástroje na podzim důkladně očistěte a uschovejte v suché místnosti.

Zdroje:

  • https://www.prozeny.cz/clanek/zazimovani-zahrady-krok-za-krokem-11449
  • http://eso-cz.cz/zazimovani-zahrady/
  • https://www.idnes.cz/hobby/zahrada/zazimovani-zahrada.A181009_114807_hobby-zahrada_bma

Související články