Jste zde

Jak zařídit dětský pokoj? Bezpečnost musí být vždy na prvním místě

romantický dětský pokojíček Zdroj: Shutterstock
Zařízení dětského pokoje provází celá řada omezení. Umístit do něj velké skleněné plochy si nesmíme dovolit kvůli bezpečnosti, atmosféra pokoje by neměla být fádní. Čeho všeho se dále vyvarovat a jak dodat pokoji pro děti „šmrnc“?

10. 4. 2023

V první řadě je nutné zajistit dítěti co nejvyšší bezpečnost, především zakrýt, znepřístupnit, nebo otupit všechny ostré hrany nábytku. Na skleněné vitríny a velká zrcadla zapomeňte, to vše patří až do studentského pokoje.

Jak předcházet nepříjemným situacím, které mohou vést až k úrazům? Podívejte se sem: Dětský pokojík by měl být nejbezpečnější místností v bytě. Jak je na tom ten váš?

shutterstock_2038849301.jpg

dětská postel s nebesy
Zdroj: 
Shutterstock
V dětském pokoji myslete především na bezpečnost - pozor na ostré hrany a rohy, ale i na místa, na která může dítko vylézt.

Dětský pokoj roste s dětmi

Potomek by měl mít co ve svém království co největší bezpečí, ale také pořádek a čistotu. Jak známo, vybavení dětských pokojů čelí mnoha nárazům, skvrnám a jiným znečištěním, musí vydržet skákání, pády a ohýbání. Častěji než v jiných místnostech mu hrozí polití, umaštění nebo rozbití.

Proto k základním kritériím jeho výběru musí nezbytně patřit snadnost údržby. Pokud není nábytek lehce omyvatelný, měli bychom vybrat jiný.

shutterstock_716548855.jpg

dětská postel s úložným prostorem
Zdroj: 
Shutterstock
Pokud nechcete pokojíček pravidelně a opakovaně vybavovat, pak vsaďte na nábytek, který roste s dětmi.

Jestliže si říkáte, že část pokoje vybavíte zařízením pro větší děti a hlavou vám běží: „Však on/ona do toho doroste,“ tak na to okamžitě zapomeňte. Zařídit dětský pokoj totiž musíte s ohledem na aktuální období a blízkou budoucnost.

Jednotlivé kusy nábytku musí mít správnou výšku a velikost, aby dítěti bez potíží mohly sloužit k danému účelu. Dětský pokoj má růst spolu s dítětem, až se z něj postupem času stává pokoj studentský.

Co dělat s malým dětským pokojem? Přečtěte si v jednom z našich článků: Malý dětský pokoj: Palanda není jediné řešení!

shutterstock_417428938.jpg

modrý dětský pokojíček
Zdroj: 
Shutterstock
V dětském pokoji by měly být jasně rozdělené jednotlivé zóny - odpočinková, učicí, hrací.

Účelnosti napomůže také správné rozestavění nábytku. Na to, co kde bude stát, je třeba myslet už při rozmisťování zásuvek elektřiny. Dětský pokoj by měl obsahovat jasně rozpoznatelné zóny. Odpočinek, hraní a psaní úkolů musí mít své místo a nezasahovat do jiných sektorů.

Další věc, které bychom se měli vyvarovat, představuje projektování vlastních snů do pokoje potomků. Z hrdinů našeho dětství na stěnách nemusí být děti zrovna odvázané. Důležité je, co mají rádi právě ti, kdo v pokoji žijí. Zkuste se proto dívat při zařizování na chvíli jejich očima.

Zdroje:

  • https://living.iprima.cz/detsky-pokoj/6-praktickych-rad-jak-zaridit-detsky-pokoj
  • https://www.lenkadubska.cz/jak-zaridit-detsky-pokoj/
  • https://www.homeincube.cz/sedm-pravidel-zaridit-detsky-pokoj/
  • https://radcenafinance.cz/finance/8-rad-designeru-jak-zaridit-detsky-pokoj/
  • https://homebydleni.cz/bydleni/design-interieru/zaridit-detsky-pokoj/