Jste zde

Jak vyčistit akvárium: 5 + 1 krok k rychlé akci

čištění akvária Zdroj: Bigstockphoto
Ruku na srdce – kdo z nás neměl doma alespoň malé akvárko? Po pestrobarevných rybičkách totiž toužil každý druhý školák (a tatínek). Když ale přišla řeč na čištění, tak nadšení poměrně rychle opadlo. Přitom samotný proces není vůbec složitý…

1. 5. 2021

Základní desatero údržby akvária:

  1. Při zařizování akvária vsaďte na rostliny, které budou vodu přirozeně čistit
  2. Akvárium nepřeplňujte
  3. Ryby nepřekrmujte
  4. Používejte pouze kvalitní krmení
  5. Jednou za týden dopřejte rybám půst – pustí se tak do řas a pročistí si trávení
  6. Domov rybiček potřebuje pravidelnou péči – ideální jednou za týden
  7. Pamatujte, že každé čištění je obrovským zásahem do ekosystému akvária
  8. Vždy obměňujte pouze určitou část vody v nádrži
  9. Pamatujte, že voda v akváriu je velice vnímavá na vnější vlivy
  10. Vytvořte si z čištění rutinu

Krok č. 1: Výměna vody

Vodu v akvárku měňte ideálně jednou za týden. Pokud čas od času zapomenete a vodu vyměníte až po čtrnácti dnech, nic se nestane. Nemělo by to být ovšem pravidlem. Nikdy ale neměňte veškerou vodu v akváriu, ale zhruba jednu její pětinu. Vaše ryby nebudou sužovat nepříjemné nemoci a předčasně vám neuhynou.

bigstock-aquarist-and-aquarium-are-h-347719060_1.jpg

poškrábané sklo akvária
Zdroj: 
Bigstockphoto
Pozor, abyste při čištění nepoškrábali sklo akvária pískem.

Krok č. 2: Zbavte akvárium kalu

Na pomoc si můžete vzít třeba praktický odkalovač, který vám pomůže odstranit všechny nečistoty ze dna. Na zvon tlačte jen zlehka, nezvíříte tak substrát. Pokud se dostanete k zakořeněným rostlinám, buďte ještě obezřetnější.  

Krok č. 3: Vrhněte se na skla

Vnější část akvária můžete čistit klasickými přípravky na sklo a jeho leštění. U vnitřní části ale používejte raději magnetickou stěrku nebo čistou houbičku a chemii se zdaleka vyhněte. Pozor dávejte taky na písek, který by se mohl dostat pod houbičku nebo stěrku a sklo nepěkně poškrábat.

Krok č. 4: Nezapomeňte na filtr

Intenzita čištění filtru by se měla odvíjet od typu filtru, počtu ryb v akváriu a způsobu krmení. Obecně byste ale vnitřní akvarijní filtry měli čistit jednou za 1 až 2 týdny. U vnějších týdnů postačí pravidelná údržba jednou za 6 až 8 týdnů. A jak poznáte, že je nejvyšší čas filtr vyčistit? Proud, který z něj bude vytékat, začne po několika týdnech slábnout. 

bigstock-cleaning-the-aquarium-pumping-348925372_1.jpg

odsavačka
Zdroj: 
Bigstockphoto
Při čištění si dejte pozor na to, abyste nepoškodili kořeny rostlinek.

Krok č. 5: Čistou vodu nechte odstát

Vodu, kterou chcete do akvárka nově nalít, je potřeba nechat odstát. Pokud vás tlačí čas, hodinka bude stačit. Ideální nicméně je, pokud vodu napuštěnou z kohoutku necháte v kbelíku přes noc. Nová voda se vyhřeje na pokojovou teplotu a chlor, kterým se kohoutková voda upravuje, z velké části vyprchá. 

Krok č. 6: Proveďte závěrečnou revizi

Ještě před tím, než nalijete vodu do vyčištěného akvária, zkontrolujte, jestli vodní rostliny neuhnívají, případně odstraňte jejich nevzhledné části. Zkontrolujte taky stav topítka a světel. Teď už můžete odstátou vodu do akvária nalít a kontrolovat, jak na proces zareagovaly rybky. Pokud jsou čilé a bez větších problémů přijímají potravu, máte vyhráno!