Jste zde

Jak vybrat sekačku na trávu, aby byl trávník krásný a sekání snadné?

Zdroj: Mountfield.cz

Krásný trávník je sen každého, jeho pravidelné sečení pak ale nutné zlo. Zvlášť pokud vaše zahrada patří do kategorie těch větších. Věděli jste, že vám ale správně vybraná sekačka může spoustu dřiny ušetřit?

25. 9. 2013

Základním pomocníkem při sekání trávy je zahradní sekačka. Chcete-li mít trávník souměrný, hustý a zdravý, na kosu nebo srp rozhodně zapomeňte.

Elektrická nebo benzínová?

Při výběru sekačky na trávu se budete muset v první řadě rozhodnout mezi elektrickou a benzínovou, případně ještě aku sekačkou. Výhodou elektrických je, že jsou lehčí a snáze ovladatelné, snadno se udržují, a nejsou tolik hlučné. Elektrický kabel na trávníku vám ale při sečení může velmi často překážet, nemluvě o tom, že u větší zahrady se neobejdete bez rozměrného prodlužování kabelu.

Benzínová sekačka naopak nabízí svobodu pohybu a umožňuje pracovat i tam, kde například elektřina není vůbec zavedena. Benzínové sekačky navíc mají obecně vyšší výkon. Údržba je ale náročnější.  Bez kabelu se pak obejde i aku sekačka, která je navíc ekologická. Limitovat vás však bude délka výdrže baterií.

Rotační sekačky – posečou a rovnou uklidí

Hledáte-li všestranný přístroj, který vám pomůže trávník nejen posekat, ale také uklidit, pak se vám bude zamlouvat rotační sekačka se sběrným košem. Takováto sekačka poseká trávník a zároveň sesbírá posečenou trávu do koše, který pak jen vysypete například na kompost.

Kromě trávy navíc dokáže sebrat spadané listí nebo nečistoty z trávníku, což jistě využijete. Pokud je váš terén členitý, volte raději sekačky s pojezdem, které jedou samy, aniž byste je museli tlačit.

Sekání malých a špatně dostupných ploch

Pro sekání okolo stromů, keřů, nebo na špatně dostupných místech, je vhodnější sekačka strunová. Konstrukčně bývají strunové sekačky drobnější, proto se dostanou takřka všude. Nevadí jim přitom ani vyšší tráva, což oceníte například u rekreačních objektů, kde nebýváte pravidelně, a proto i údržba trávníku je jen občasná.

zahradni-sekacka2

Rotační sekačka posečenou trávu posbírá, vřetenová pak o trávník i perfektně pečuje. Zdroj: Mountfield.cz

Podobně jsou na tom sekačky bubnové, které si poradí i s trávou vyšší než metr, a to i na členitých plochách větších rozměrů. Pro louku u chalupy tedy ideální řešení.

Když chcete trávník hýčkat

Pokud hledáte sekačku pro úpravu kvalitního trávníku na menší až středně velké ploše, můžete zvolit také sekačku vřetenovou, která je k trávě nejšetrnější. Stébla trávy jsou upravována nožem z tvrzené oceli technikou bezdotykového řezu, kdy nedochází k třepení trávy, takže nehrozí žloutnutí ani poškozování trávníku. Tato varianta je proto vhodná zejména pro pěstěný trávník v zahradě okolo domu.

Traktůrek pro maximální pohodlí

Chcete-li si užívat sekání zahrady vsedě, je tu pro vás zahradní traktůrek, jehož řízení si zamilují všichni členové rodiny. Zejména pokud máte rozlehlejší pozemek, zahradní traktory jsou ideální. Nabízejí totiž jednoduchou a rychlou úpravu trávy.

Naprostým luxusem je pak sekačka robotická, která poseká zahradu zcela bez vaší pomoci, což šetří zejména čas, našlapané kilometry, ale také přírodu. Robotická sekačka totiž nevypouští žádné emise. Nejmodernější přístroje přitom disponují takovými vymoženostmi jako je dešťový, pádový či nárazový senzor, automatické nabíjení, nebo schopnost sekání i za deště. Po sekání přitom zůstává odpad natolik drobný, že jej nemusíte ani sbírat – za jakéhokoliv počasí se sám promění v hnojivo, což ještě prospívá vašemu trávníku. Jednoduší řešení tedy snad neexistuje.

Ještě více informací o tom jak, kdy a čím posekat trávník najdete třeba v tomto článku na portálu iDnes.cz.

Další praktické informace, fotografie a tipy najdete i na našem Facebooku. Přidejte se k nám!