Jste zde

Jak vybrat markýzu na terasu? Před rozhodnutím si odpovězte na těchto 6 otázek

jak vybrat markýzu PR Zdroj: Climax.cz
Přemýšlíte o pořízení kvalitní markýzy na terasu, která vás bude chránit před slunečním zářením, interiér před přehříváním a zároveň bude plnit i funkci estetickou?

30. 5. 2023

Na českém trhu je spousta typů markýz v různých cenových relacích a může být obtížné vybrat tu správnou. Poradíme vám, čím se při výběru vhodné markýzy řídit.

Mnoho lidí se při výběru markýzy rozhoduje podle ceny, vzhledu nebo velikosti, existuje však více faktorů, které je třeba zohlednit. Unáhlená koupě markýzy na terasu se může stát velmi nevýhodnou investicí, která nesplní vaše očekávání. Ještě před tím, než odešlete objednávku, odpovězte si na následující otázky.

1. Jak velký stín potřebuji?

Před koupí markýzy je třeba přemýšlet nejen o velikosti na základě rozměrů terasy, ale také o orientaci stavby a potřebách zastínění. Nemá velký smysl pořizovat markýzu na celou terasu, když slunce svítí jen na její část a o zbytek se postará budova nebo zeleň. Svou roli hraje také tvar terasy a možnosti uchycení markýzy.  

otevrena_markyza.jpg

otevřená markýza
Zdroj: 
Climax.cz
Na českém trhu je spousta typů markýz a může být obtížné vybrat tu správnou.

2. Jaký typ markýzy bude nejlépe odpovídat mým potřebám?

Na trhu jsou k dispozici dva základní typy markýz – otevřené a kazetové. Otevřené markýzy jsou vysouvány pomocí kloubových ramen, látka se navíjí na hřídel a doporučují se instalovat tam, kde je markýza celoročně chráněna, např. stříškou nebo balkonem. K některým typům otevřených markýz lze případně dokoupit ochrannou stříšku. Za kazetové markýzy si sice mírně připlatíte, výhodou je však ochranný box (kazeta), do kterého se látka svine a společně s rameny konstrukce je chráněna před nepřízní počasí a znečištěním. 

kazetova_markyza.jpg

kazetová markýza
Zdroj: 
Climax.cz
Kazetové markýzy Climax jsou nejrozšířenějším způsobem zastínění teras.

3. Jak dlouho má markýza plnit svou funkci?

Volba kvality materiálu rozhoduje o tom, zda bude markýza na terasu dobrou investicí. Od těch nejlevnějších produktů se slabou konstrukcí nelze očekávat, že si jejich výrobce lámal hlavu s odolností proti nepříznivým podmínkám či mechanickému poškození. Pozornost věnujte také samotné látce, která musí být odolná proti vodě a UV záření i dostatečně pevná, aby obstála i ve větru.

4. Jaký typ ovládání zvolit?

Markýzy lze ovládat manuálně, vypínačem, dálkovým ovládáním nebo přes mobilní aplikaci. Chytrá markýza Climax navíc umožňuje automatické zatažení či vytažení markýzy díky nainstalovaným čidlům. Ta dají stínicí technice pokyn v případě deště a silného větru, aby se sama zatáhla i v nepřítomnosti obyvatel domu, a naopak vytáhla, hrozí-li vlivem ostrého slunce přehřátí interiéru.

5. Jaký design by se hodil ke stylu stavby?

Firmy vyrábějící kvalitní markýzy zpravidla nabízejí možnost volby z různých barevných odstínů a vzorů látek. U mnohých lze také vybrat různé typy volánů a nakombinovat design celé markýzy přesně na míru vašemu vkusu. Také krycí box se může stát designovým prvkem. Hranaté kazety se více hodí k funkcionalistickému stylu, zaoblené budou dokonale ladit s moderní stavbou.

oranzova_markyza.jpg

oranžová markýza
Zdroj: 
Climax.cz
Při výběru markýzy můžete vybírat z několika barevných odstínů konstrukcí i látek.

6. Kdo mi markýzu odborně nainstaluje?

Odborná montáž markýzy na terasu je stejně důležitá jako samotný výběr vhodného produktu. Vyberte si proto prověřenou firmu, která má k dispozici reference spokojených zákazníků a letité zkušenosti v oboru. Neodbornou instalací se můžete připravit o možnost uplatnění záruky v případě závady.

Chytrá markýza Climax obstojí i v náročných podmínkách

Společnost Climax patří ke špičce mezi českými výrobci stínicí techniky a nabízí nejen prvotřídní kvalitu produktů, ale také inovativní řešení pro všechny typy staveb. Pevná hliníková konstrukce umožňuje instalaci markýzy až do šířky 7 metrů, při spojeném provedení až 14 metrů.

Chytrá markýza na terasu Climax může být na přání zákazníka opatřena automatickým ovládáním s bezdrátovými čidly přímého slunce, větru a deště, většinu typů lze navíc doplnit o osvětlení. Je možné ji instalovat na stěnu, strop nebo krokev střechy.